› bieżące
08:00 / 15.01.2015

Rząd chce ułatwić zakładanie stowarzyszeń i ich funkcjonowanie

Rząd chce ułatwić zakładanie stowarzyszeń i ich funkcjonowanie

fot. Krzysztof Belczyński/flickr.com

Według Encyklopedii PWN stowarzyszenie to "dobrowolne i trwałe zrzeszenie osób, o celach niezarobkowych, samodzielnie określające swoje programy i strukturę; wyjątkowo może prowadzić działalność gospodarczą, przeznaczając dochód na cele statutowe z wyłączeniem członków stowarzyszenia". Do sejmu trafił właśnie projekt, który ma ułatwić procedurę rejestrowania stowaszyszeń. Przewiduje on również, że ich zakładanie będzie bezpłatne.

W Elblągu działa około 100 stowarzyszeń, każde o innym profilu działalności, ukierunkowane na inne cele. Jest więc Stowarzyszenie Elbląg Europa, działające na rzecz Elbląga i regionu, ale również pełniące funkcję płaszczyzny porozumienia ludzi z różnych kultur i o różnych przekonaniach. Jest i Stowarzyszenie Elbląski Klub Autorów, którego działalność jest ukierunkowana na ochronę dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Są również organizacje takie jak Elbląskie Stowarzyszenie Parkour, krzewiące kulturę fizyczną i sport.

To zaledwie wyimek organizacji, które mają swoje siedziby na terenie Elbląga i dążą do tego, by pokazać, że życie może wyglądac inaczej, lepiej, może być pozbawione monotonii. Wystarczy grupa ludzi z podobnym spojrzeniem na pewne kwestie i chęć zmiany. Zmiany czego? To już zależy od kreatywności tychże osób. Rząd chce ułatwić tworzenie nowych stowarzyszeń, m. in. upraszczając procedury (np. likwidując obowiązek wnoszenia opłat rejestracyjnych).

Wszystko to ma się odbywać w ramach nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach z 7 kwietnia 1989. Wielu posłów wskazywało na to, iż zawarte w tym dokumencie artykuły uległy przedawnieniu, zwracali oni również uwagę na konieczność zmian, adekwatnych do rzeczywistości, która ulega ciągłym przeobrażeniom. Jakie zapisy mają się znaleźć w noweli do ustawy?

Zespół, powołany w Kancelarii Prezydenta, w którego skład weszli m. in. przedstawiciele organizacji pozarządowych, opracował projekt, który zakłada ułatwienie rejestrowania i funkcjonowania stowarzyszeń (postanowiono zmniejszyć liczbę osób, potrzebnych do ich założenia z 15 do 7). Dotychczas było tak, że wniosek o rejestrację stowarzyszenia trzeba było przedłożyć w sądzie, który z kolei kierował pismo do organu nadzorującego (starosty) i oczekiwał na jego decyzję. Nowe przepisy dają sądowi prawo do wydania stosownej decyzji w kwestii rejestracji stowarzyszenia w ciągu 7 dni, a dopiero po jej podjęciu poinformowania o tym fakcie starosty.

Oprócz tego, zgodnie z nowymi założeniami, stowarzyszenia bedą mogły przekształcić się np. w spółdzielnię socjalną lub połączyć się z innymi stowarzyszeniami. Taka decyzja mogłaby zostać podjęta na mocy uchwały walnego zgromadzenia członków, o ile możliwość przekształcenia się została wpisana w statut organizacji. Ponadto zakładanie stowarzyszeń według ustaleń projektu ma być bezpłatne. W piątek w Sejmie ma się odbyć głosowanie, w którym posłowie zdecydują czy projekt nowelizacji ustawy trafi do odpowiedniej komisji. Jej zadaniem będzie sprawdzenie zgodności projektu z obowiązującymi wymogami.

Źródło: bazy.ngo.pl, onet.pl

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%