› bieżące
01:09 / 11.10.2018

Rzymskie monety i ikony z Gronowa trafiły do muzeum

Rzymskie monety i ikony z Gronowa trafiły do muzeum

fot. IAS w Olsztynie

Ikony oraz monety rzymskie wzbogaciły zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Muzealnikom przekazał je Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie insp. Tomasz Węgiel.

Do gablot olsztyńskiego muzeum trafią m.in. 24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery. 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. As Nerona, As Wespazjana, As pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym 5 denarów (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyckiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).

Celnicy przekazali też 5 ikon datowanych na XIX i przełom XIX i XX wieku a także krzyż naprestolny z mosiądzu srebrzonego oraz ryzę do Ikony Chrystusa Pantokratora ze srebra repusowanego.

Te zabytkowe przedmioty zostały znalezione u podróżnych wjeżdżających do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego przez przejście w Gronowie. Przemyt monet wykryto 27 marca 2016 roku, w pierwszy dzień Świąt Wielkiej Nocy. Do kontroli na przejściu granicznym wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Z kolei 29 marca 2016 funkcjonariusze celno-skarbowi z Gronowa sprawdzali podróżnych jadących autobusem rejsowym z Kaliningradu. W ramach kontroli prześwietlono promieniami rentgenowskimi torbę podróżną obywatela Polski. W ten sposób wykryto nielegalnie przewożone ikony i inne przedmioty o charakterze sakralnym

Jak podkreślali pracownicy muzeum, przekazane okazy są cennym darem, bowiem znacząco wzbogacą dotychczasowe zbiory placówki w tych obszarach. Obie strony zadeklarowały też wolę dalszej współpracy.

podinsp. Ryszard Chudy

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%