S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych
fot. nadesłane
Jak wygląda kapitalny remont domu podcieniowego? Kim byli dawni mieszkańcy tych domów, a kto obecnie w nich mieszka? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można poznać już w 15 i 16 listopada, po obejrzeniu filmów o żuławskich domach podcieniowych.
Kolejne dwa filmy dokumentalne będzie można już w najbliższy weekend (15 i 16 listopada) obejrzeć na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl.
– Pierwszy z nich będzie opowiadał o domu w Orłowie, niedaleko Nowego Dworu Gdańskiego - mówi Agnieszka Jarzębska, koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych", który realizuje Centrum Spotkań Europejskich „Światowid". – Ewa i Artur Wasielewscy kupili dom podcieniowy w katastrofalnym stanie. Obecnie przeprowadzają tam kapitalny remont. Byliśmy z kamerą podczas przeprowadzanych prac remontowych.
Jak podkreśla Agnieszka Jarzębska, etapy remontu niejako naśladują etapy budowy domu, więc dla wszystkich miłośników domów podcieniowych, a także osób, które do takiego remontu się przymierzają będzie to wyjątkowy odcinek.
- Już 16 listopada zapraszamy na film o dawnych i obecnych mieszkańcach domów podcieniowych – dodaje koordynatorka projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych",.
Na stronach eŚwiatowid.pl oraz portEl.pl, a także w Telewizji Elbląskiej, będzie można obejrzeć w sumie 15 filmowych opowieści o domach podcieniowych, które powstały w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych".
Domy podcieniowe w większości są własnością prywatną, tylko niektóre można zwiedzać. Widzowie będą mieli taką okazję. O domach opowiedzą zarówno ich mieszkańcy, jak i eksperci. Każdy z filmów trwa od 20 do 30 minut.
Zdjęcia i wywiady były realizowane od marca do lipca, w zabytkach i instytucjach partnerskich, w tym w muzeach (Gdańsk, Elbląg, Nowy Dwór Gdański), oddziałach Narodowego Instytutu Dziedzictwa (Olsztyn, Gdańsk), urzędach ochrony zabytków (Elbląg, Olsztyn, Gdańsk). Scenariusze napisały: Agnieszka Jarzębska i Marta Hajkowicz, autorami zdjęć są: Tomasz Misiuk i Jacek Szulecki. Filmy powstaną także w wersji z napisami dla osób niesłyszących.
Na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze z I poł. XVIII wieku. Nie wszystkie wpisano do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są rozbierane, przebudowywane. W przeważającej większości przypadków są w złym lub bardzo złym stanie. W większości mieszkają ludzie niezamożni, którzy nie są w stanie w odpowiedni sposób zatroszczyć się o zabytki, dbać o bieżące utrzymanie, niezbędne naprawy, konserwację.