› bieżące
16:58 / 20.03.2014

S.O.S dla żuławskich domów podcieniowych - trwa realizacja projektu

S.O.S dla żuławskich domów podcieniowych - trwa realizacja projektu

fot. Bartłomiej Ryś

W Centrum Spotkań Europejskich Światowid w dniu dzisiejszym (20.03) odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu „S.O.S dla żuławskich domów podcieniowych”. Projekt jest realizowany przez CSE Światowid oraz Stowarzyszenie „Jantar”.

Projekt ten zakłada udokumentowanie i zaprezentowanie szerokiemu gronu osób stanu zachowania architektury wiejskiej Żuław. W planach jest również utrwalenie w formie filmowej i cyfrowej dziesięciu najciekawszych zabytkowych domów podcieniowych - ulegających destrukcji, które są charakterystycznym budownictwem Żuław. W planach jest udostępnienie wizualizacji mieszkańcom regionu oraz internautom.

W planach projektu zawarto również spotkania i dyskusje dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także dla mieszkańców domów podcieniowych. Przekazane również zostaną materiały placówką szkolnym, muzeom i właścicielom domów podcieniowych.

Najważniejszym celem tegoż projektu jest zwrócenie uwagi publicznej na zły stan okazałych zabytkowych domów podcieniowych. Popadają one w ruinę i trzeba koniecznie zająć się ochroną i konserwacją tych zabytków.

W sumie na Żuławach zachowało się kilkadziesiąt domów podcieniowych. Pochodzą one głównie z XVIII i XIX wieku. Z każdym rokiem ich ubywa, popadają w ruinę bądź są rozbierane. Ludzi, którzy je zamieszkują nie stać, aby odpowiednio zatroszczyli się o zabytki. Dlatego projekt ma na celu udokumentowanie dla przyszłych pokoleń aktualnego stanu domów podcieniowych i spopularyzowanie tego ważnego elementu dziedzictwa kultury ludowej. Wiele domów podcieniowych nawet nie ma dokumentacji architektonicznej, dlatego wraz z ekspertami wybrane zostanie dziesięć i wykonana zostanie filmowa dokumentacja.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 14