› bieżące
06:42 / 31.01.2014

Są powody do dumy. Elbląscy policjanci podsumowali rok

Są powody do dumy. Elbląscy policjanci podsumowali rok

fot. Konrad Kosacz

- To był okres ciężkiej, wytężonej, codziennej pracy – ocenia insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. Ale pracy owocnej, o czym świadczą policyjne statystyki. KMP w Elblągu po raz kolejny jest jedną z najlepszych w kraju pod względem wykrywalności przestępstw.


Komendant Osik podczas podsumowania 2013 roku podkreślał dobrą współpracę policji z samorządem. Opiera się ona na wzajemnym zrozumieniu, wspólnej realizacji programów podnoszących bezpieczeństwo w mieście, ma również wymiar materialny.

- Elbląska policja otrzymała w sumie blisko 253 tys. zł od samorządu, w tym 200 tys. od władz Elbląga – podkreślał Marek Osik. - Żadna inna komenda w województwie nie otrzymała takiego wsparcia.

Pieniądze te pozwoliły m.in. na zakup nowego samochodu, przejęcie od policji z Ostródy i naprawę dwóch uszkodzonych aut, a także na prowadzenie dodatkowych, ponadnormatywnych patroli na terenie miasta i powiatu.

W ubiegłym roku spadła ogólna liczba interwencji podejmowanych przez policjantów, ale nie we wszystkich kategoriach.

- O ponad 600 wzrosła liczba interwencji domowych – informował zastępca komendanta podinsp. Robert Muraszko. – Przeciwdziałanie przemocy domowej obok zwalczania przestępczości nieletnich to priorytet naszej komendy w tym roku.

Stróże prawa skupią się także na przeciwdziałaniu narkomanii oraz na walce z dopalaczami.

Znakomite wyniki pracy elbląskich policjantów bezpośrednio przekładają się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców – blisko 80 proc. elblążan deklaruje, że nie czuje zagrożenia w miejscu swojego zamieszkania.

- Policja cieszy się dużym zaufaniem elblążan, mam na to dowód choćby po spotkaniu z mieszkańcami Zawady – mówił prezydent Jerzy Wilk. – Na osiedlu tym przestał funkcjonować punkt dzielnicowych, a po protestach mieszkańców funkcjonariusze znów wrócą na tę dzielnicę.

Prezydent podkreślając pracę funkcjonariuszy zapewnił, że również w tym roku mogą oni liczyć na wsparcie z jego strony. Dobre statystyki funkcjonowania komendy mają jednak drugą stronę medalu, na która zwrócił uwagę Jerzy Wilk.

- Elbląska policja osiąga tak dobre wyniki, że została przez to „ukarana” i odebrano jej kilka etatów – stwierdził prezydent Elbląga.

Utratę czterech etatów pociągnęła za sobą likwidacja policyjnej izby dziecka. Zlikwidowano również etat jednego zastępcy komendanta.

- Limity narzucone przez Komendę Główną Policji sprawiają, że nie możemy przekazać do Elbląga większej liczby etatów – tłumaczył gen. Józef Gdański, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.

Podkreślał przy tym fachowość elblążan.

- Jesteście jedyną komendą w województwie, która przeprowadza ocenę swojej pracy poprzez ankiety skierowane do mieszkańców. Z ich analiz wynika, że mieszkańcy wam ufają. To świadczy, że na swoją pracę patrzycie przez pryzmat ludzi, a nie tylko statystyk – dodał gen. Gdański.

 

1
7
oceń tekst 8 głosów 13%