› bieżące
13:00 / 11.06.2015

Saber Strike w ogniu artylerii

Saber Strike w ogniu artylerii

fot. Zespół Prasowy Ćwiczenia

10 czerwca, kolejny, upalny i słoneczny dzień Ćwiczenia Taktycznego z wojskami „SABER STRIKE – 15”. Okazuje się, że wojsko – jako chyba jedyne – nie bardzo cieszy się z tak intensywnego słońca i pięknej pogody. Warunki atmosferyczne nie pozwalają prowadzić strzelań bojowych – wysokie zagrożenie pożarowe – jednak szkolenie poszczególnych pododdziałów trwa.

Środa była przeznaczona dla artylerii – swoje umiejętności doskonalili niemieccy artylerzyści – 155 milimetrowe haubice PzH2000 oraz wyrzutnie rakiet M270 MLRS. Szkoliły się amerykańskie obsługi samobieżnych 120 milimetrowych moździerzy na bazie transportera M – 113.Zabrakło finału – zaplanowanego strzelania bojowego – po prostu susza. Swoje programowe szkolenie realizowały również pododdziały pancerne z Polski, Danii i USA, pododdziały zmechanizowane z Niemiec i Polski oraz rozpoznanieartyleryjskie. Na niebie „królowały” F – 16 oraz Bezzałogowe Statki Powietrzne. Jednym słowem działo się wiele – jak to na poligonie. I tylko ta pogoda – po prostu wszyscy – Polacy, Niemcy, Amerykanie i Duńczycy „zaklinają” niebo i oczekują deszczu, który pozwoli „sfinalizować” szkolenie –bojowe strzelania.

Przypomnijmy – ćwiczenie „Saber Strike” na poligonie w Drawsku Pomorskim potrwa do 19 czerwca. Na polskim poligonie szkolą się żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, artylerzyści i piechota zmechanizowana z 291 batalionu piechoty oraz 295 dywizjonu artylerii Niemiec wchodzących w skład Brygady Francusko – Niemieckiej, a także czołgiści z 1 batalionu czołgów Pułku Dragonów z Danii i Grupa Bojowa 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA. Ogółem w ćwiczeniu „Saber Strike” bierze udział około 2000 żołnierzy i prawie 500 egzemplarzy sprzętu bojowego w tym czołgi T – 72, M1 Abrams, Leopard 2A5, bojowe wozy piechoty BWP – 1, „Boxer” i „Marder”, samobieżne polowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS, 155 – milimetrowe haubice PzH2000, śmigłowce AH – 64 „Apache”, amerykańskie F – 16.

Ćwiczenie „Saber Strike – 15” jest jednym z kilku aktualnie prowadzonych, jakie odbywają się pod flagą NATO. W ćwiczenia „Noble Jump”, „Baltops” oraz „Saber Strike” zaangażowanych jest w sumie około 15 tyś. żołnierzy z 19 krajów członkowskich NATO oraz 3 państw partnerskich. Wszystkie prowadzone ćwiczenia mają wspólnych kryptonim – „Allied Shield” – „Sojusznicza Tarcza”.

                                                                      

Szef Zespołu Prasowego Ćwiczenia                                                                   

mjr Zbigniew Tuszyński

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 26