› poradnik
13:43 / 05.01.2018

Samochodowe triki, czyli jak posprzątać szybko i bezboleśnie.

Samochodowe triki, czyli jak posprzątać szybko i bezboleśnie.

Mycie karoserii to nie wszystko. Jeżeli chcemy zostać dumnymi posiadaczami naprawdę zadbanego samochodu, powinniśmy dbać również o jego wnętrze. Aby dokładnie je odświeżyć, potrzebujemy: trochę czasu, dobrych preparatów do mycia, a także odpowiedniego odkurzacza. Zadanie wydaje się łatwe, więc do dzieła!

Na dobry początek.
 

Zaczynamy od pozbycia się wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które zalegają nam w samochodzie. Podczas sprzątania warto zaopatrzyć się w duże worki i wszystkie przedmioty posegregować (na te potrzebne i do wyrzucenia). Warto wyznaczyć sobie kolejność wykonywania czynności, podczas sprzątania, ponieważ jeżeli zaczniemy od czyszczenia plastików to podczas odkurzania piach i kurz mogą się przykleić do naniesionego przez nas preparatu. W takiej sytuacji wypadałoby czyszczenie powtórzyć, przy czym niepotrzebnie stracimy czas.

Odkurzanie po mistrzowsku.
 

Po wyrzuceniu śmieci, zabieramy się za odkurzanie. Do tego będzie nam potrzebna odpowiednia szczotka, a o taką nie łatwo. Dlaczego? Ponieważ domowe odkurzacze bardzo często nie mają zestawu dobrych końcówek do sprzątania auta, a nie powinno się używać np. twardego plastiku przy lakierowanych, plastikowych czy drewnianych częściach (możemy je zarysować). W takiej sytuacji warto kupić zestaw końcówek precyzyjnych i dopasować je do odkurzacza. Przed sprzątaniem powinniśmy zaopatrzyć się również w syntetyczny worek do odkurzacza, który nie tylko jest wytrzymały na uszkodzenia czy płyny, ale przede wszystkim redukuje emisję kurzu. Taki zakup na pewno zwiększy satysfakcję z wykonanej pracy. Szeroki wybór worków syntetycznych znajdziemy na stronie swiatworkow.pl

Mycie, czas start.
 

Gdy samochód jest już odkurzony, powinniśmy dokładnie go umyć. Następnie przystępujemy do nabłyszczania - środek, jaki wybierzemy, powinien być nie tylko dobry, ale także odpowiednio dobrany do tworzyw w naszym aucie. Spreje są zdecydowanie tańsze, jednak pasty czy mleczka starczają na dłużej, zazwyczaj nie pachną tak intensywnie i nie brudzą szyb. Jeżeli często parkujemy na zewnątrz, warto zwrócić uwagę czy wybrany przez nas preparat posiada filtr UV - pomoże on chronić deskę rozdzielczą przed płowieniem. Przy pokrywaniu pianą danego elementu należy wyczyścić go w całości. W przeciwnym razie (przy bardzo brudnym materiale, bądź rzadko pranym) powstanie na nim plama odcinająca się od reszty. Bardzo ważne jest, aby po użyciu tego typu środków, pozostawić je do wyschnięcia przy uchylonych szybach.

Dobra widoczność to podstawa.
 

Często kierowcy rezygnują z mycia wewnętrznych powierzchni szyb. Jest to błąd, ponieważ brudne szyby przyczyniają się do szybszego parowania. Aby go uniknąć, należy zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane płyny do mycia szyb samochodowych - te do okien zazwyczaj zostawiają po sobie smugi. Do tej czynności powinniśmy przygotować sobie czystą ściereczkę z mikrofibry - mycie szyby nie będzie miało sensu w przypadku brudnej lub słabo chłonącej szmatki.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%