13:32 / 18.04.2023

Samochody poleasingowe od PKO — sprawdź korzystne warunki finansowania

Samochody poleasingowe od PKO — sprawdź korzystne warunki finansowania

Czy wymiana samochodu na nowy musi ograniczać się wyłącznie do wizyty w salonie lub w komisie? Nie tylko! Samochód można też nabyć bezpośrednio od osoby prywatnej. Nie są to jednak wszystkie opcje. Klienci często korzystają z możliwości zakupu auta poleasingowego, co jest konkurencyjną alternatywą na rynku aut używanych. Czy warto zdecydować się na taki samochód? A może lepiej go wynająć, zamiast kupować? Sprawdź!

Co to znaczy, że samochód jest poleasingowy?

Sam leasing jest formą finansowania pojazdu, którą można określić jako pośrednią między wynajmem długoterminowym a zakupem na raty. Firma leasingowa oddaje samochód w użytkowanie innemu przedsiębiorstwu, które co miesiąc wpłaca określoną kwotę za korzystanie z auta. Po zakończeniu umowy takie przedsiębiorstwo może wykupić pojazd za bardzo niską kwotę. Jeśli leasingobiorca rezygnuje z takiej opcji lub zbyt długo zalega z opłatami, samochód zostaje wystawiony na sprzedaż.

Auta poleasingowe to zwykle egzemplarze 3- lub 4-letnie. Od nowości są eksploatowane jako pojazdy służbowe (dzięki leasingowi firmy mogą wliczyć je w koszty prowadzenia działalności). Do ich zalet należy przede wszystkim jasna historia użytkowania i pełna dokumentacja serwisowa. Są przy tym zazwyczaj o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż podobne modele dostępne w komisach czy oferowane w prywatnych ogłoszeniach.

Jak wybrać samochód poleasingowy?

Samochody poleasingowe są kojarzone z niską ceną, ale też z agresywną eksploatacją. Niestety często jest w tym przekonaniu sporo prawdy, jednak nie każde auto firmowe wpisuje się w taki stereotyp. Wybierając pojazd poleasingowy, warto dowiedzieć się, w jakim charakterze był wcześniej wykorzystywany. W przypadku mniejszych i tańszych pojazdów istnieje ryzyko, że były one użytkowane przez handlowców. Trzeba jednak pamiętać, że z samochodów służbowych korzystają również technicy i menedżerowie. Jaka jest różnica między takimi autami?

Auta poleasingowe, z których wcześniej korzystał handlowiec, mogą mieć duży przebieg. Ważniejszy jednak jest fakt, że dużą liczbę kilometrów prawdopodobnie przejechały w mieście. To oznacza, że wiele części jest mocno wyeksploatowanych. Do takich podzespołów należy chociażby skrzynia biegów. Co ważne, nie każdy handlowiec jeździ autem służbowym tak samo — jeśli sprzedaje produkty spożywcze, to prawdopodobnie pokonuje wiele razy krótkie dystanse.

Jeśli jednak samochód pochodzi z firmy, która działa w branżach takich jak budownictwo czy energetyka, mógł on przejeżdżać mniej tras na długich dystansach między miastami. Taka jazda nie wpływa na zużycie części tak bardzo, jak poruszanie się po mieście. Z kolei menedżerowie, inżynierowie czy prezesi korzystają z aut służbowych podobnie jak z własnych, prywatnych – w sposób umiarkowanie intensywny, co również jest korzystne dla podzespołów.

Przy wyborze samochodu poleasingowego warto więc patrzeć nie tylko na przebieg, ale również na stan techniczny pojazdu. Kluczowy może okazać się wgląd do dokumentacji serwisowej, co pozwoli na ocenę ewentualnych kosztów napraw, jakie poniesie nowy kierowca po zakupie. Tym problemem nie trzeba przejmować się w leasingu ani wynajmie długoterminowym w serwisie Automarket.pl. Platforma daje roczną gwarancję na samochód poleasingowy PKO, a klient ma 5 dni na darmowy zwrot pojazdu. Ponadto pakiet Comfort obejmuje serwis, auto zastępcze na czas naprawy i wymianę opon.

Gdzie można dostać samochody poleasingowe?

Takie auta są dostępne w kilku miejscach. Trafiają one na rynek wtórny różnymi kanałami. Osoba prywatna może zdobyć samochód poleasingowy w:

  • salonie firmowym, w dziale aut używanych;
  • salonie aut używanych przy ASO;
  • outlecie stacjonarnym;
  • internetowym serwisie aukcyjnym lub ogłoszeniowym;
  • firmie leasingowej.

Kolejną, mniej oczywistą alternatywą, jest kupno, wynajem długoterminowy lub leasing takiego auta od banku. Taka opcja jest dostępna w PKO za pośrednictwem serwisu Automarket.pl. Na platformie znajduje się wiele modeli poleasingowych samochodów, które można wynająć długoterminowo lub ponownie wziąć w leasing — zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Użytkownik sam określa parametry finansowania, czyli wkład własny, długość umowy, wartość wykupu i limit kilometrów.

Samochody poleasingowe PKO można też kupić w ramach Autopożyczki. Ta forma finansowania jest elastyczna, ponieważ to klient decyduje o okresie i dniu spłaty pożyczki, a sam proces jest szybki i składa się z minimum formalności. Co ważne, bank akceptuje różne źródła dochodu, a pieniądze na samochód można otrzymać jeszcze w dniu podpisania umowy.

Czy warto korzystać z aut poleasingowych?

Auta poleasingowe PKO mają wiele zalet. To zazwyczaj dosyć nowe, kilkuletnie modele, które są wyposażone w nowoczesne systemy i udogodnienia. Takie samochody mają zróżnicowane przebiegi, jednak nie jest to ich najważniejszy parametr. Istotna jest za to udokumentowana historia serwisowania, w której można sprawdzić całą obsługę w ASO oraz ewentualne naprawy po wypadkach.

Ponadto warunki leasingu sprawiają, że samochody te są tańsze niż w komisach czy u osób prywatnych. Korzystnym rozwiązaniem jest również wynajem długoterminowy takiego auta lub wzięcie używanego pojazdu w leasing. Warto skontaktować się z doradcami Automarketu, by znaleźć najlepsze wyjście dla siebie lub swojej firmy.

Artykuł sponsorowany.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%