› bieżące
11:46 / 26.03.2013

Sandra Kruk i Żaneta Cieśla: Myślami już na Igrzyskach w Rio de Janeiro

Sandra Kruk i  Żaneta Cieśla: Myślami już na Igrzyskach w Rio de Janeiro

fot. Bartosz Ponichtera

Ich trener powiedział, że walkę mają zapisaną w genach. Cechuje je upór i zawziętość, co jest niezbędne do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu, który bez wątpienia reprezentują. W końcu są chyba jedynym rodzeństwem w polskim boksie posiadającym tytuł mistrzyni oraz wicemistrzyni kraju.

Bartosz Ponichtera: Żaneta, trener ubolewa nad tym, że nie chcesz zostać pięściarką na pełny etat, bo dysponujesz wielkim potencjałem.
Żaneta Cieśla: W tym roku chcę dokończyć sezon w kick boxingu, aby dostać się do kadry na mistrzostwa Świata w Rio de Janeiro oraz Antalyi. Po sezonie przekwalifikuję się na boks, oczywiście o kick boxingu nie zapomnę, nawet nie jako zawodnik, a trener. Boks wybieram ze względu na Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku, gdzie również wybiera się Sandra (uśmiech).

B.P.: Jak to jest reprezentować Polskę na największych imprezach na świecie?
Sandra Kruk: Jest to wielkie wyróżnienie występować z orzełkiem na piersi, że można reprezentować swój kraj.

B.P.: Wróćmy do niedawnych mistrzostw Polski...
Ż.C.: Pierwsza walka była trudna, ponieważ trafiłam na Ewelinę Pękalską, która wprawdzie miałą roczną przerwę ze względu na ciążę, ale powróciła do sportu z nie do końca przygotowaną formą. Ja nie miałam nic do stracenia, dlatego postawiłam wszystko na jedną kartę, mimo braków w treningach i odniesionej kontuzji, której nabawiłam się na treningu chwilę przed wyjazdem na mistrzostwa. Tydzień musiałam pauzować, ale udało się wywalczyć srebro.

S.K.: Dwie pierwsze walki były z mniej doświadczanymi zawodniczkami, dlatego postanowiłam nie iść gradem ciosów, tylko poćwiczyć taktykę i technikę. Czekałam do czwartej rundy i wtedy szłam do przodu. W finale mogłam trochę mniej się bawić, jednak i tak jestem bardzo zadowolona, bo nie przyjmowałam zbyt wiele ciosów, a sama oddawałam czyste uderzenia.

B.P.: Nie masz problemu z opanowaniem nóg podczas walk bokserskich?
Ż.C.: Nie. Nie wiem, jak to się dzieje, ale nawet przez myśl mi nie przechodzi, aby kogoś kopnąć. Zamykam swoje myśli tylko na boksowanie.

B.P.: Czy poza Wami jest jeszcze jakieś bokserskie rodzeństwo?
S.K.: Chyba są bracia, jeden z nich jest w kadrze, ale nie mają takich sukcesów jak my. (śmiech)

B.P.: Bójka jest u Was rodzinna...?
S.K.: Chyba tak – wszyscy trenowali sporty walki, więc można tak stwierdzić.

B.P.: Jakie macie plany na dalszą część sezonu? Żaneta wraca do kick boxingu...?
Ż.C.: Tak, boks odpuszczam, aczkolwiek stawie się na gali w Elblągu. W najbliższym czasie wybieram się na mistrzostwa Polski w kick boxingu w light kontakcie, następnie MP w K1. W tym roku wchodzę w trochę cięższe formy, także perspektywa mistrzostw Świata jest bardzo realna.

S.K.: Dla mnie priorytetem będą mistrzostwa Unii Europejskiej, na tym zamierzam się skupić.

B.P.: Czy macie jakąkolwiek konkurencje w naszym kraju, czy jest całkowita posucha?
S.K.: Problem jest z ilością zawodniczek w każdej wadze – zazwyczaj w każdej z kategorii znajdują się trzy, może cztery zawodniczki.

B.P.: Trener zdradził, że Sandra powoli szykuje się na zawodowstwo, czy Ty, Żaneta, myślisz o przejściu na kontrakt?
Ż.C.: Na razie na pewno nie, ponieważ w głowie mam Igrzyskach. Co będzie po Rio? Zobaczymy...

S.K.: Zobaczymy, co dadzą nam Igrzyska oraz czy zostanie przedłużony dopuszczalny wiek walk... Jeżeli zostanie zwiększony do 40. roku życia to może zastanowię się nad Igrzyskami 2020...? Kto wie...?

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%

Powiązane artykuły

Siostry zdominowały ring! Kruk mistrzynią, Cieśla wicemistrzynią Polski

12.03.2013

Sandra Kruk po raz trzeci wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski Seniorek w boksie, w kategorii wagowej 57 kg. Mistrzostwa Polski Kobiet w Boksie odbyły się w miniony...

Kolejne miejsce na podium elbląskiej bokserki

09.07.2013

Dwa lata temu w walce o Mistrzostwo Unii Europejskiej Sandra Kruk pokonała swoją rywalkę. W tym roku stanęła również na podium, jednak na jego najniższym...

Sandra Kruk (Kontra Elbląg): Mój mąż jest ze mnie dumny!

08.03.2014 komentarzy 4

W 2013 roku zdobyła mistrzostwo Polski w boksie w kategorii 57 kg. Zdobywa medale w najróżniejszych turniejach nawet za granicą. Sandra Kruk, zawodniczka klubu...

Szer. Sandra Kruk wicemistrzyni świata w boksie w wojsku daje z siebie wszystko

07.12.2017 komentarzy 6

Walka na ringu czy służba wojskowa? Historia Sandry, wicemistrzyni świata w boksie olimpijskim pokazuje, że będąc żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej można...

Sandra Kruk z Pasłęka mistrzynią Polski w boksie (+wideo)

27.02.2018

Sandra Kruk z Pasłęka po raz szósty zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Polski Kobiet w Boksie w kategorii 57 kilogramów. Kliknij tutaj i zobacz...