› bieżące
09:03 / 04.02.2013

Saperzy stoczyli walkę z... zatorem lodowym. Most we wsi Cieciory uratowany

Saperzy stoczyli walkę z... zatorem lodowym. Most we wsi Cieciory uratowany

fot. kpt. Dariusz Guzenda

Saperzy z 15 batalionu saperów 16 PDZ z Orzysza przez dwa dni usuwali zator lodowy zagrażający zniszczeniem mostu na Pisie we wsi Cieciory. Kra wypełniająca koryto rzeki to częsty o tej porze roku problem.

W czwartek, 31 stycznia, do akcji przystąpiło kilkunastu żołnierzy z dowodzonej przez kpt. Krzysztofa Domagałę kompanii saperów. Na miejscu obecny był również dowódca 15 batalionu ppłk Robert Kamiński. We współdziałaniu ze Strażą Pożarną oraz Policją saperzy utworzyli 300 – metrową strefę bezpieczeństwa, po czym przystąpili do przygotowania ładunków wybuchowych oraz niszczenia zatoru. Ponieważ lód opierał się na podporach mostu, zdecydowano, że użyte zostaną niewielkie ładunki, opuszczane na lód. W miarę niszczenia zatoru praca stawała się coraz trudniejsza. Zwiększająca się odległość od mostu, porywisty, zimny wiatr, wiejący nad rozlewiskiem mocno utrudniały pracę, którą tego dnia zakończono ok. 22.00. Do rozbicia zatoru użyto tego dnia ponad 80 kg materiałów wybuchowych.

Walka z lodem trwała również następnego dnia. Tym razem nie było potrzeby ponownego użycia materiałów wybuchowych. Rozkruszony lód unosił się na wodzie nie stanowiąc już zbitej masy. Aby jednak zapobiec ponownemu spiętrzeniu i w konsekwencji powstaniu kolejnego zatoru, saperzy przez wiele godzin „rozgarniali” jego fragmenty ze spuszczonej na wodę łodzi. Dopiero przed 16.00 uznano, że sytuacja została w pełni opanowana. Most został ocalony i nic mu aktualnie nie zagraża.

Dla żołnierzy nie jest to pierwsza tego typu akcja. Brali już udział w zwalczaniu zatorów lodowych w minionych latach. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana, a wraz z nią batalion saperów, wchodzi w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Na podstawie „Planu użycia wojsk 16 PDZ w sytuacjach kryzysowych”, żołnierze i sprzęt jednostek wojskowych 16 PDZ, pozostaje w gotowości w następujących sytuacjach kryzysowych: działania antyterrorystyczne i utrzymanie porządku publicznego, izolacja zagrożonego obszaru oraz działania zabezpieczająe, ratownice i ewakuacyjne, sytuacje wymagające użycia specjalistycznego sprzętu a także oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianie – czyli na co dzień działanie Patroli Rozminowania Dywizji, monitorowanie i ocena zagrożeń niemilitarnych oraz likwidacja skażeń chemicznych i promieniotwórczych, naprawa i odbudowa zniszczonej infrastruktury technicznej oraz zapewnienie przejezdności szlaków komunikacyjnyc, ewakuacja ludności i mienia oraz zabezpieczenie terenu podczas zagrożeń niemilitarnych m. in. w czasie powodzi.

W gotowości do użycia pozostają stany osobowe, sprzęt w tym sprzęt ciężki (m. in. wszelkiego typu samochody, sprzęt specjalistyczny, koparki, dźwigi, spychacze, Wozy Zabezpieczenia Technicznego – gąsienicowe, Pływające Transportery Samobieżne, łodzie i pontony, a nawet przydzielone śmigłowce), służby medyczne i sprzęt medyczny, wszelkiego typu środki łączności oraz Grupy Operacyjne, współdziałające z poszczególnymi Centrami Kryzysowymi a jednoczenie koordynujące działanie wojsk.

Decyzję o użyciu pododdziałów lub oddziałów Sił Zbrojnych w sytuacjach kryzysowych podejmuje Minister Obrony Narodowej na wniosek właściwego terytorialnie wojewody – m. in. w sytuacji, kiedy siły i środki straży pożarnej, policji itd. są niewystarczające lub ich wyposażenie jest za mało efektywne.

Źródło: mjr Zbigniew Tuszyński, kpt. Dariusz Guzendo

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 11