› bieżące
19:34 / 07.04.2013

Save - not Waste czyli elbląski uczeń w Szwecji

Save - not Waste czyli elbląski uczeń w Szwecji

Publikujemy tekst elbląskiego ucznia Adriana Zinko, będący relacją z pobytu w szwedzkim Burtrask, gdzie po raz drugi spotkali się uczestnicy projektu Save - not Waste realizowanego w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w Programie „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS.

"Pod koniec marca razem z nauczycielami i dwójką przyjaciół z Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu brałem udział w 5-dniowym spotkaniu uczestników projektu Save- not Waste realizowanego w ramach Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w Programie „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS. Gospodarzem drugiego już spotkania była szkoła Natubruksgymnasiet i Burtrask w Szwecji.

Miło wspominam ten wyjazd, choć muszę przyznać, że pierwszego dnia bardzo się denerwowałem. Szwedzi okazali się jednak wyjątkowo gościnni.

W programie Comenius uczestniczy pięć krajów: Polska, Cypr, Szwecja, Włochy i Czechy. Wspólnie tworzymy projekt promujący zachowania ekologiczne, przetwarzanie a nie marnowanie żywności. Podczas spotkania w Szwecji dzieliliśmy się metodami przetwarzania żywności w poszczególnych krajach, wspólnie stworzyliśmy także piosenkę promującą cele projektu Save-not Waste. Program ma także przełamywać istniejące bariery językowe. Dzięki podróży do Szwecji utwierdziłem się w przekonaniu, iż obcego języka najłatwiej nauczyć się w praktyce. Nauka angielskiego - bo w tym języku prowadzony jest projekt - sprawia większą frajdę w gronie tak sympatycznych ludzi, jakich spotkałem w Burtrask. Szczególnie zaprzyjaźniłem się z Włoszkami. Były bardzo sympatyczne i zawsze wyciągały pomocną dłoń, często razem siadaliśmy przy stole, bawiliśmy się.

Szwedzcy uczniowie pokazali nam swoją szkołę. Dowiedziałem się co nieco o programie nauczania w tym kraju. Uczestniczyłem w zajęciach przygotowujących do zawodu myśliwego, leśniczego lub opiekuna koni. Mogłem sam spróbować obsługi maszyn wykorzystywanych przy wyrębie drzew, nakarmić konie lub spróbować swoich sił na symulatorze polowania.

Każdego dnia w Burtrask czekały na nas liczne niespodzianki, takie jak jazda na skuterze śnieżnym lub łowienie pod lodem. Niezwykle trudną sztuką okazało się złowienie chociażby małej rybki. Miałem również możliwość zobaczenia stada reniferów. To jedno z najbardziej niesamowitych przeżyć. Niezwykle ciekawą kulturę Szwecji poznałem również dzięki tradycyjnej kuchni – w czasie pobytu w Burtrask spróbowałem dań z mięsa łosia i renifera.

Niestety wszystko, co dobre, kiedyś się kończy i musieliśmy wracać ze śnieżnego Burtrask. Na szczęście nie koniec projektu. Przed uczestnikami ze wszystkich krajów dużo pracy. Tworzyć będziemy plakaty promujące ideę Save-not Waste, przeprowadzimy także ankiety, by zbadać, w jaki sposób w naszym najbliższym otoczeniu dba się o środowisko naturalne.

Ja z niecierpliwością czekam na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z krajów partnerskich. Gospodarzem kolejnego spotkania będzie Liceo Scientifico Statale ‘Filipo Buonarroti’. Już w październiku zobaczymy się w słonecznej Pizie we Włoszech."

Adrian Zinko
uczeń I klasy o profilu: Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej (TUiSEO)
w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu

12
1
oceń tekst 13 głosów 92%

Zdjęcia ilość zdjęć 16