› rozwój i edukacja
11:01 / 27.09.2012

Ściąga dla rodziców. O czym pamiętać, przygotowując drugie śniadanie ucznia?

Ściąga dla rodziców. O czym pamiętać, przygotowując drugie śniadanie ucznia?

Przekopując Internet można trafić na wiele mądrych porad, jak i co powinno jeść dziecko w wieku szkolnym. Niby prosta sprawa, jednak nie do końca. Uczeń musi przede wszystkim jeść regularnie. I tu zaczynają się schody....

Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o to, by syn czy córka nie był stałym bywalcem szkolnego sklepiku. Tam bowiem czai się cała masa słodkich i niezdrowych pokus: batoniki, chipsy i dosładzane napoje. Część sklepików już wycofuje ze swej oferty niezdrowe przekąski, mimo to wciąż można tam kupić wiele małowartościowych produktów. 
No dobrze - powie niejeden rodzic. Nie dam dziecku pieniędzy do szkoły i problem zniknie. Otóż niekoniecznie. Głodny uczniak ma kolegów, którzy poczęstują albo też pożyczą kilka złotych w razie potrzeby. Najlepiej zatem zadbać o to, by dziecko zanosiło do szkoły zdrowe drugie śniadanie.
 
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w żywieniu dzieci i młodzieży jest niewłaściwy rozkład i wielkość posiłków zjadanych w ciągu dnia. Zbyt długie przerwy między posiłkami powodują znaczny spadek glukozy we krwi, co wywołuje trudności z koncentracją podczas lekcji, obniżenie wydolności umysłowej i fizycznej, rozdrażnienie, a przez to niewłaściwe zachowanie.
 
Nauka to ciężka i wymagająca praca, a uczniowie często zaaferowani zajęciami szkolnymi (oraz życiem towarzyskim na przerwach) nie odczuwają głodu. Dzieci potrafią wytrzymać bez jedzenia wiele godzin, a nadrabiają to dopiero podczas nadmiernie kalorycznej kolacji. W ciągu dnia z kolei chętnie sięgają po niezdrowe przekąski charakteryzujące się dużą ilością cukru, skrobi, tłuszczów, soli i sztucznych dodatków.
 
Niech dieta rośnie z dzieckiem
Zapotrzebowanie energetyczne 10-letnich chłopców jest wyższe o ok. 200 kcal niż dziewczynek w tym samym wieku. Gdy młodzież osiągnie wiek czternastu lat, ta różnica wynosi już 400 kcal na rzecz chłopaków, a w wieku osiemnastu lat młodzi mężczyźni potrzebują ok. 1000 kcal więcej niż płeć przeciwna z tego samego rocznika. Dobrze jest mieć zatem tego świadomość i przygotowując posiłki wziąć pod uwagę, że wszystkie składniki budulcowe: białko, wapń, witamina D, muszą być z wiekiem zwiększane.
 
Magnez szkolny pierwiastek
Bardzo istotnym składnikiem w okresie intensywnego wzrostu jest magnez – umożliwia właściwy metabolizm wapnia i witaminy C, jest konieczny do właściwego funkcjonowania nerwów i mięśni. Magnez jest znany jako pierwiastek antystresowy, poprawia nastrój – co ma kluczowe znaczenie w szkole… Obecnie czynniki środowiskowe, jak: rozwój motoryzacji, wysoki poziom ołowiu we wdychanym powietrzu szybko organizm magnezu pozbawiają. Podobnie działa cukier. Wprawdzie glukoza jest podstawowym składnikiem pożywienia warunkującym prawidłową pracę mózgu, nie znaczy to jednak, że uczniowie powinni ją dostawać pod postacią słodyczy. Tę rolę doskonale pełnią też węglowodany złożone, z których mózg w sposób harmonijny i rozciągnięty w czasie uzyskuje potrzebną mu glukozę. 
Gdzie znajdziemy magnez? W nasionach słonecznika, lnu, sezamu, w orzechach, kukurydzy, warzywach strączkowych, oraz tych o ciemnozielonej barwie.
 
Zanim drugie śniadanie, musi być pierwsze. Badania wykazały, że dzieci niejedzące śniadania mają znacznie gorsze wyniki w nauce. Co rano podać naszemu dziecku? Najlepiej: musli, płatki (owsiane, żytnie, jaglane), owsianka – z dodatkiem owoców sezonowych lub suszonych i posiekanych orzechów. Nawet obfite śniadanie wystarczy na ok. 3 - 4 godziny. Później powinien nastąpić następny pełnowartościowy posiłek.
 
Strzeżmy się antyjedzenia
Substancje antyodżywcze to takie, które nie tylko nie odżywiają, ale jeszcze zabierają z organizmu potrzebne mu składniki. Do substancji antyodżywczych zaliczamy: cukier, sztuczne barwniki spożywcze, rafinowane tłuszcze, dodatki smakowe i zapachowe, środki ochrony roślin i sztuczne substancje konserwujące.
 
Podsumowując, drugie śniadanie ucznia powinno zawierać:
  • pełnowartościowe białko: ser, jaja, ryby, pieczone mięso
  • warzywa i owoce w różnych kolorach
  • dobre źródła energii: pieczywo (najlepiej razowe),
  • dobre tłuszcze
  • do picia: woda (średniozmineralizowana, niegazowana), jednodniowy sok marchwiowy, pitny jogurt lub kefir.
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%