› zagrożenia i utrudnienia
11:50 / 13.09.2017

Sebastian uderzy w Holandię z siłą 110 km/h! Czy wichura dotrze także do nas?

Sebastian uderzy w Holandię z siłą 110 km/h! Czy wichura dotrze także do nas?

Do Holandii właśnie zbliża się Sebastian – tak właśnie nazwany został układ niskiego ciśnienia, który sprowadzi wichury od Danii przez Holandię po północno zachodnie Niemcy. Ma powiać również nad polską strefą brzegową.

Sebastian ma dotrzeć nad Danię w dziesiejszych (środa, 13 września) godzinach popołudniowych. Na wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 110 km/h. Porywy wiatru nie ominą również polskiego wybrzeża. W czwartek powieje zatem także na Mierzei Wiślanej, gdzie możemy spodziewać się sztormu. To prawdziwa gratka dla zbieraczy bursztynu. 

Nie tylko znawcy tematu wiedzą, że bursztynu najlepiej szukać tuż po sztormie. Najczęściej na brzeg przynoszą go fale na Wyspie Sobieszewskiej, w Mikoszewie, Ustce, Jantarze oraz oczywiście w Stegnie. W tej ostatniej miejscowości możemy przy okazji odwiedzić Muzeum Bursztynu, które we wrześniu jest otwarte codziennie w godzinach 11.00 – 17.00 (ul. Gdańska 64, przy wyjeździe na drogę do Nowego Dworu Gdańskiego – w kierunku drogi E7).

Prognozuje się, że wichura dotrze nad Polskę w czwartek, przed południem. 

Jak informuje portal Info Meteo – Elbląg

Po przejściu nad Północnymi Niemcami, Danią oraz Holandią Sebastian zacznie się wypełniać, nie oznacza to jednak, że nie draśnie polskiej strefy brzegowej, model ECMWF  w czwartkowe przedpołudnie sugeruje porywy wiatru maksymalnie do 90 km/h w pasie nadmorskim oraz 70 km/h na lądzie. Zrobi się zimno, wietrznie, a nad morzem panować będzie sztorm. 

Jak sygnalizują administratorzy tej strony:

Pomimo wiatru padać będzie krótko, głównie przelotnie, ale na początku nasuwania się układu miejscami może być to opad mocniejszy wieczorem i w nocy ze środy na czwartek.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%