12:51 / 08.04.2014

Sekretarza miasta już w tej kadencji nie będzie?

Sekretarza miasta już w tej kadencji nie będzie?

fot. elblag.net

Wiele wskazuje na to, że w tej skróconej kadencji elbląskiego samorządu, Urząd Miejski nie będzie miał sekretarza miasta. Mimo, że ustawodawca nakłada na gminy obowiązek zatrudnienia takiego urzędnika, elbląski Ratusz nie może znaleźć odpowiedniego kandydata.


W najbliższym czasie, a już na pewno nie do końca tej kadencji, Urząd Miejski nie będzie miał sekretarza miasta. Mimo, że ustawa nakłada na gminy obowiązek zatrudnienia osoby na tym stanowisku, elbląski Ratusz nie może znaleźć odpowiedniej osoby.

Ratusz cztery razy ogłaszał konkurs na stanowisko sekretarza. Za każdym razem zgłaszający się kandydaci nie spełniali wszystkich wymogów formalnych związanych z tym stanowiskiem.

Od września 2013 r. sekretarz musi być wyłoniony w drodze konkursu, a nie poprzez powierzenie obowiązków.

Jakie wymagania stawiało miasto idealnemu kandydatowi na stanowisko sekretarza miasta? Musi posiadać: obywatelstwo polskie, wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku prawo lub administracja, co najmniej 6 letni staż pracy na stanowiskach urzędniczych, w tym co najmniej 4 letni staż pracy na kierowniczych stanowiskach urzędniczych, w jednostkach administracji samorządowej o których mowa w art. 2 oraz jednostkach wymienionych w art. 5 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych, dobrą praktyczną znajomość przepisów z zakresu postępowania administracyjnego i prawa pracy, bardzo dobrą znajomość technik legislacji, bardzo dobrą znajomość ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa i ustawy o pracownikach samorządowych, bardzo dobrą znajomość zasad kontroli zarządczej, znajomość pojęć z zakresu prawoznawstwa, bardzo dobre zdolności organizacyjne, kreatywność, samodzielność, obowiązkowość, dyspozycyjność, lojalność, uczciwość, niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub za umyślne przestępstwo skarbowe, zdolność do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych, nieposzlakowana opinia. Wymagany jest również brak przynależności do partii politycznych. Wymagania dodatkowe: znajomość realizacji projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych, w tym środków Unii Europejskiej, umiejętność redagowania pism urzędowych i okolicznościowych, znajomość systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001.

Jak informuje Rafał Maliszewski z biura prasowego prezydenta miasta, Urząd na razie nie będzie ogłaszał kolejnego, piątego konkursu. Czy taka sytuacja będzie panowała do końca tej skróconej kadencji? Wiele na to wskazuje, ponieważ w listopadzie br. odbędą się kolejne wybory samorządowe.

Jednocześnie, w związku z brakiem sekretarza miasta, prezydent Jerzy Wilk nie zdecyduje się na powołanie trzeciego zastępcy.

- Prezydent takiej ewentualności nie rozważa. Od początku mówił, że wystarczy mu dwóch zastępców – wyjaśnia Rafał Maliszewski.

 

4
4
oceń tekst 8 głosów 50%