› relacje
10:15 / 26.10.2012

Sen o lataniu - wystawa prac Zbigniewa Książkiewicza

Sen o lataniu - wystawa prac Zbigniewa Książkiewicza

fot. Konrad Kosacz

W Galerii El, w Laboratorium Sztuki, w ramach cyklu Elbląg Plastyczny, otwarto kolejną wystawę pn. Sen o lataniu, prezentującą elbląskiego artystę: Zbigniewa Książkiewicza . Wystawa jest imprezą towarzyszącą do odbywającego się w Elblągu, w dniach 26-27 października Elbląskiego Kongresu Kultury, nad którym patronat medialny objął serwis kultura.elblag.net.

Wiele osób z Elbląga kojarzy logo spółdzielni Plastyk jeszcze widniejące na budynku przy ulicy Królewieckiej, czy logo spółdzielni Renoma. Mało kto wie, że autorem projektu był właśnie Zbigniew Książkiewicz. Z wykształcenia grafik, w późniejszym okresie zajmujący się także malarstwem oraz autor jednej z form przestrzennych na terenie Elbląga.
 
Na wystawie „Sen o lataniu” poruszony został jednak inny aspekt jego twórczości. Artystę od dawna inspirował temat latania. Z tym tematem dla ludzi wrażliwych zawsze kojarzony był Ikar, któremu udało się to marzenie spełnić, z tragicznym skutkiem, ale udało. Inspiracja lataniem objawiała się licznymi szkicami związanymi z lotnictwem, ewoluujących do motywu Ikara oraz smukłych postaci patrzących w górę marzących o lataniu i dalej rozwijana w malarstwie. Kiedy w 1969 roku podczas III Biennale Form Przestrzennych Gerard Kwiatkowski zwrócił się do Książkiewicza o zrealizowanie jednej z form, Książkiewicz wzbraniał się mocno przed tym, tłumacząc się tym, że jest on grafikiem a nie rzeźbiarzem. W końcu namówiony do udziału w Biennale zrealizował formę.
 
Konstrukcję Zbigniewa Książkiewicza niektórzy nazywają Batmanem ( motyw ten został wykorzystany na koszulkach oferowanych przez Galerię El w ramach promocji form przestrzennych).Faktycznie przedstawia rozwijany przez autora, przez wiele lat motyw Ikara. Pierwotnie rzeźba znajdowała się przy Placu Jagiellończyka, dziś znajduje się na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Pułkownika Dąbka. Forma ma rozpiętość 10 metrów. Pierwotnie miała mieć 20 i być usytuowana, górując nad Zalewem Wiślanym lub ustawiona na wzgórzu w okolicach Bażantarni.
 
Na wernisażu zapytałem żonę Pana Książkiewicza – Halinę Książkiewicz: O jakim lataniu to był sen, czy to był sen Dedala o ucieczce z kraju? W odpowiedzi p. Książkiewicz powiedziała, że to była raczej ucieczka od codzienności, ucieczka od obowiązków. Mąż nie potrafił odnaleźć się w codziennym świecie, w codziennych obowiązkach, najchętniej by tylko tworzył, rzeczywistość jednak zmuszała do tego aby w niej uczestniczyć.
 
Wystawa jest czynna do 7 listopada br. Na wystawie można zobaczyć rysunki, grafiki i obrazy Książkiewicza, a także kilka archiwalnych fotografii z montażu formy.
 
Zbigniew Książkiewicz (1929-1996) w r. 1963 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Zawodowo do 1991 r. był związany ze Spółdzielnią Przemysłu Skórzanego Plastyk, gdzie pracował jako kierownik nadzoru artystycznego. Jak projektant zdobył wiele nagr
ód i wyróżnień. Uprawiał grafikę użytkową – był autorem licznych druków i znaków firmowych elbląskich firm i instytucji, m.in.: Spółdzielni Plastyk, Renomy, Klubu Sportowego Orzeł.
Główne miejsce w jego twórczości zajmowała początkowo grafika, później przede wszystkim malarstwo. Osobny rozdział we jego twórczości stworzyły portrety historycznych postaci, kompozycje o charakterze portretów historycznych, w których wykorzystywał znajomość dawnych technik malarskich.
5
0
oceń tekst 5 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 18