› bieżące
09:27 / 12.02.2019

Senator Jerzy Wcisła Kawalerem Pierścienia Hallera

Senator Jerzy Wcisła Kawalerem Pierścienia Hallera

fot. Biuro poselskie senatora RP Jerzego Wcisł

Senator Jerzy Wcisła otrzymał Pierścień Hallera, najbardziej prestiżowe wyróżnienie wręczane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju Polski Morskiej i polskiej żeglugi śródlądowej. Pierścień, który otrzymał senator Wcisła nosi numer 153. Wraz z pierścieniem Jerzy Wcisła otrzymał tytuł Kawalera Pierścienia Hallera. 

Uroczystość wręczenia pierścienia odbyła się 10 lutego, podczas obchodów 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku, w asyście wojskowej oraz obecności delegacji reprezentujących parlament i prezydenta RP.

To wielkie wyróżnienie i zobowiązanie. Pierścień Hallera jest bowiem symbolem zaślubienia z Polską wodniacką – morską i śródlądową – a zatem dozgonnym zobowiązaniem, by tym sprawom służyć. Nie ukrywam jednak poczucia dumy. Sprawami rozwoju żeglugi zajmuję się od ponad 20 lat. Po drodze była Pętla Żuławska – z marinami m.in. w Elblągu i Tolkmicku, skuteczne zaangażowanie na rzecz międzynarodowych dróg wodnych, realizacją wielu projektów – także w naszym regionie - a obecnie kierowanie Parlamentarnym Zespołem Rozwoju Dróg Wodnych, który angażuje ok. stu osób: posłów, senatorów, naukowców, szefów różnych instytucji, działaczy pozarządowych

– mówi Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła jest już laureatem Nagrody Przyjaznego Brzegu (2009) i Krzyża „Pro Mari Nostro” (2014). Jest twórcą Sejmików Żeglugi Śródlądowej, które rozpoczynały się w Elblągu, a ostatni odbył się we Wrocławiu. Doprowadził do organizacji polsko-rosyjskich regat na Zalewie Wiślanym. Od 2005 aktywnie działa na rzecz mądrej budowy kanału przez Mierzeję, będąc jednym z założycieli konsorcjum dla tej inwestycji. Jego opinie systematycznie są publikowane m.in. w Polskiej Gazecie Transportowej, specjalistycznym czasopiśmie branży logistyczno-transportowej. Jest członkiem wielu organizacji i gremiów zajmujących się drogami wodnymi i prawdopodobnie pierwszą osobą z naszego regionu uhonorowaną w ten sposób. 

W gronie osób, które otrzymały Pierścień Hallera znajdują się takie osobistości, jak papież Jan Paweł II, prezydenci Polski Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński i Andrzej Duda, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, miasta: Puck, Kołobrzeg, Gdańsk i Gdynia, Warszawa, Toruń. 

- - -
Pierścienie Hallera nadaje Liga Morska i Rzeczna. Pierścień na kształt dużego srebrnego sygnetu, na którego czole, na ośmiokątnym polu z czerwonego złota umieszczono orła w koronie. Czoło zamyka złoty wieniec w liści laurowych z bielonymi inicjałami LM (Liga Morska) i rokiem nadania. Na bokach wyryto napisy na kotwicach: „HALLER” i „10-II-1920”. Pierścień od środka wyłożony jest złotem, w którym wyryty jest jego kolejny numer. 
- - -

Pierścień Hallera nadawany jest w rocznicę zaślubin Polski z morzem. Dokonał tego gen. Józef Haller, który w 1920 roku pociągiem przybył na Pomorze, by przejąć pod polskie władanie Pomorze wraz z 174 km dostępem do morza. W Gdańsku do pociągu weszli komisarz generalny RP Maciej Bisiadecki i starosta Józef Wybicki (wnuk autora słów hymnu Polski) i wręczyli generałowi dar od Polonii gdańskiej: dwie obrączki. 

Na miejsce zaślubin wybrano liczący wówczas 2,5 tys. mieszkańców Puck. Na uroczystość przyjechały dwa dodatkowe pociągi gości: z Warszawy i z Gdańska. Dzień 10 lutego był mroźny, zatokę pokrywała gruba kra. Generał Haller po słowach: „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański” wrzucił do wody (przez wyrąbany przerębel) jeden z pierścieni, drugi założył na swój palec. Przy brzegu wbito pamiątkowy słup oraz podpisano akt erekcyjny. Odśpiewano hymn i oddano 21 salw armatnich. Drugi pierścień nosił gen. Haller do końca swojego życia (zmarł w Londynie w 1960 roku). Po jego śmierci, trafił do muzeum Fawley Court nad Tamizą.

Rocznicę zaślubin świętowano do 1939 roku, a po wojnie dopiero od 1955 roku. Pierścień Hallera uznano za najwyższe wyróżnienie dla osób, instytucji, firm i miast zasłużonych dla żeglugi śródlądowej i morskiej Polski. Prawo nadawania tego odznaczenia posiada Liga Morska i Rzeczna. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 11