Serwis motocykla - jak samodzielnie zadbać o swój motor?
Powoli zaczyna się sezon na jazdę motocyklem? Pierwsze promienie słońca zaglądają już do garażu i zachęcają do jazdy? To czas, aby przygotować swoją maszynę do sezonu. Koniecznie poznaj kilka istotnych zasad i wskazówek odnośnie tego, jakie części motocyklowe warto wymienić i skontrolować przed sezonem letnim. Oto krótki poradnik!
Części motocyklowe – jakie podzespoły najczęściej ulegają nadmiernej eksploatacji i wymagają wymiany?
Zastanawiasz się, jakie części motocyklowe mogły zużyć się poprzedniego sezonu? Jeśli nie skontrolowałeś tego przed zimą, koniecznie zrób to na wiosnę tuż przed rozpoczęciem sezonu. Przede wszystkim sprawdź takie elementy odnośnie stanu technicznego, jak:
- klocki hamulcowe;
- poziom płynu hamulcowego;
- olej silnikowy i filtr (warto go wymienić zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu motocyklowego);
- żarówki;
- łańcuch;
- napinacze łańcucha;
- opony;
- zaciski hamulcowe (tłoczki);
- i wiele innych częsci…
Dopiero kiedy dokładnie przeanalizujesz stan techniczny tych elementów, będziesz w stanie dokładnie określić, jakie będą koszty remontu, a także które części do motocykli wymagają wcześniejszego zamówienia w sklepie. Pamiętaj, że nie każdy stacjonarny sklep z częściami motocyklowymi posiada wszystkie podzespoły dostępne od ręki. Z tego względu zadbaj o analizę stanu technicznego części eksploatacyjnych odpowiednio wcześnie, aby rozpocząć sezon wtedy, kiedy tylko chcesz.
Co koniecznie trzeba wymienić przed sezonem? Podpowiadamy!
Przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego, koniecznie wymień olej silnikowy wraz z filtrem w swojej maszynie. Oprócz tego regularnej wymianie podlegają inne części motocyklowe, jak np. klocki hamulcowe. Te w zależności od stylu jazdy z używają się w ciągu jednego lub dwóch sezonów. Zanim zamówisz części do swojej maszyny, koniecznie sprawdź, co mają w ofercie sklepy z częściami motocyklowymi. Te najczęściej oferują najpopularniejsze zamienniki części motocyklowych, a także te sprowadzane bezpośrednio od producentów. Pamiętaj, że nie wszystko otrzymasz od ręki, dlatego zainteresuj się stanem technicznym motocykla nieco wcześniej – najlepiej zimą.
Samodzielna kontrola stanu technicznego motoru – czy można to zrobić samodzielnie?
Do sprawdzenia poziomu naciągu łańcucha czy jego stanu nie potrzebujesz profesjonalnej wiedzy z zakresu mechaniki. Części motocyklowe, jeśli chodzi o te eksploatacyjne, są dość proste w budowie, a ich samodzielna wymiana jest jak najbardziej możliwa. Wystarczy, że zaopatrzysz się w niezbędne narzędzia i dowiesz się, jak poprawnie serwisować motocykl.
Zapamiętaj, że części do motocykli powinny pochodzić od sprawdzonych dostawców. Wątpliwa jakość części np. klocków hamulcowych może prowadzić nawet do wypadku, dlatego montuj tylko te części motocyklowe, które są dedykowane do Twojego pojazdu. Unikniesz w ten sposób wielu nieprzyjemności i znacznie szybciej przygotujesz motocykl do jazdy w sezonie.