› zagrożenia i utrudnienia
10:50 / 28.03.2017

Sezon na kleszcze zaczyna się. Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

Sezon na kleszcze zaczyna się. Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę

W Elblągu co roku przybywa potwierdzonych przypadków boreliozy. W 2015 roku było ich 21, a w następnym o dziesięć więcej. Zaczyna się sezon na kleszcze. Sanepid radzi po powrocie z wycieczki, nie tylko z gęstego lasu sprawdzić, czy nie ukąsił nas ten stawonóg. Nasz region z połaciami lasów liściastych, roślinnością krzaczastą sprzyja obecności licznej populacji zarażonych kleszczy.

Coraz wyższe temperatury sprawiają, że kleszcze stają się aktywne, szczególnie w naszym regionie.

Do okoliczności sprzyjających należą między innymi duże połacie lasów, obszarów pokrytych roślinnością krzaczastą, trawiastą oraz nieużytkami. Należy pamiętać o małych i średnich ssakach polno-leśnych, będących żywicielami kleszczy. 

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu. Nie wspinają się powyżej wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści.

Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona

- wyjaśnia Marek Jarosz, dyrektor elbląskiego sanepidu.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Elblągu w 2015 roku zgłoszono 21 przypadków potwierdzonej boreliozy, a w następnym już 31.

W związku z brakiem skutecznej szczepionki najskuteczniejszym sposobem ustrzeżenia się przed tą chorobą jest przestrzeganie zasad profilaktyki

- tłumaczy Marek Jarosz.

Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego są informacje jak można ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczem.

• poprzez noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,

• stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta

Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

• po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało.

• po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,

• miejsce ukłucia należy zdezynfekować,

• gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%