› bieżące
14:07 / 22.08.2013

Sjaelso upadło. Miasto chce zabezpieczyć działkę

Sjaelso upadło. Miasto chce zabezpieczyć działkę

fot. elblag.net

Duński sąd zdecydował o upadłości firmy Sjaelso. Tym samym likwidacji ulegną także spółki tego developera w Polsce. Sjaelso jest właścicielem działki w Elblągu, na której miała powstać Galeria Porto 55.

Wiceprezydent Janusz Hajdukowski informuje, że zlecił już prawnikom Ratusza analizę zobowiązań Sjaelso wobec miasta.

- Jeśli są jakieś zobowiązania po stronie inwestora, wystąpimy do sądu z wnioskiem o zabezpieczenie naszych roszczeń na hipotece działki – zapowiada wiceprezydent Hajdukowski.

Na nic zdały się próby ratowania duńskiego dewelopera Sjaelso. Firmy Sjælsø Gruppen A/S, Sjælsø Danmark A/S i Sjælsø Retail A/S bankrutują. W związku z tym grupa Sjaelso nie będzie w stanie dalej wspierać działalności swoich spółek w Polsce. Najprawdopodobniej zostaną one zlikwidowane.

W piątek 16 sierpnia 2013 r., duński sąd wydał zawiadomienie o ogłoszeniu upadłości w odniesieniu do Sjaelso Gruppen A / S i spółek zależnych grupy: Sjaelso Danmark A / S i Sjaelso Retail A / S. Upadłość to konsekwencja restrukturyzacji, o którą wystąpiło Sjaelso na początku sierpnia. Zdaniem ekspertów i banków zaangażowanych w restrukturyzację grupy, nie ma podstaw do jej kontunuowania. Z takim stanowiskiem zgodził się też zarząd Sjaelso i wnioskował w sądzie o ogłoszenie bankructwa. Nie ma raczej szans na kontynuacje działalności grupy Sjaelso w Polsce, Szwecji i Finlandii. Spółki córki duńskiego dewelopera mają być zlikwidowane.

Mimo podjęciu dwa lata temu, decyzji o wycofaniu się z Polski, Sjaelso było jeszcze zaangażowane w dwa przedsięwzięcia w naszym kraju: projekt Galerii Handlowej Porto 55 w Elblągu (szukano kupca na działkę i projekt galerii handlowej) oraz osiedle mieszkaniowe Scandinavian House na warszawskim Wilanowie.

Sjaelso to duńska firma deweloperska założona w 1977 r. W roku 1998 wprowadziła swoje akcje do obrotu na giełdzie w Kopenhadze.W wynikach za rok 2012 poinformowała o stracie w wysokości prawie 500 mln duńskich koron (ok. 67 mln euro). W 2011 r. grupa odnotowała stratę w wysokości prawie 1 mld koron (ok. 134 mln euro).

10
4
oceń tekst 14 głosów 71%

Powiązane artykuły

Działki zablokowane. Miasto windykuje należności

10.10.2013 komentarzy 4

Dwie nieruchomości położone w dogodnych lokalizacjach miasta. Właściciele obu działek muszą płacić miastu należności. Jednak inwestycje nadal tam się nie...

Co powstanie na działce po Porto 55? Rosyjski biznesmen chce ją kupić

19.12.2013 komentarzy 7

Miała być galeria handlowa Porto 55 budowana przez duńskiego developera. Nie udało się. Wiele jednak wskazuje na to, że działka u zbiegu ul. Nowowiejskiej i...

Co miasto zrobi z pieniędzmi pozyskanymi od Porto 55? Będą dalsze remonty

24.12.2013 komentarzy 2

Przypominamy, że działkę od prywatnego inwestora kupił kilka lat temu duński developer – firma Sjaelso. Zamierzenia były ambitne – budowa pierwszej w...