› bieżące
08:18 / 07.01.2020

Skąd wiadomo, że miłość do jedzenia stała się jednostką chorobową, czyli czym jest kompulsywne jedzenie?

Skąd wiadomo, że miłość do jedzenia stała się jednostką chorobową, czyli czym jest kompulsywne jedzenie?

Kompulsywne jedzenie jest jednym z zaburzeń, które w ostatnich latach coraz częściej zostaje zdiagnozowane przez lekarzy. Często chorzy nie zdają sobie sprawy, jak duży mają problem. Jedzenie jest przecież jedną z codziennych czynności, niezbędnych do naszego życia. Skąd więc wiadomo, że wzmożony apetyt i ciągłe podjadanie są czymś więcej, niż tylko chwilową zachcianką?

Nie każde objadanie się jest chorobą

Jeśli lubisz dobrze zjeść i często sięgasz po przekąski pomiędzy posiłkami, nie oznacza to jeszcze, że coś Ci dolega. Problem rozpoczyna się dopiero wtedy, gdy przyjmowanie dużej ilości pokarmu wywołuje u ciebie poczucie winy i wstręt do samego siebie. Jeśli unikasz jedzenia w towarzystwie, a później objadasz się w samotności, z pewnością powinieneś skonsultować się z lekarzem. Tak samo, jeśli jesz szybko - robisz to nawet wtedy, gdy wcale nie czujesz głodu, pochłaniasz wszystko, co wpadnie Ci w ręce, robisz tak o każdej porze dnia i nocy, nie występuje u Ciebie refleksja nad tym, co robisz.

Jak się z tego leczyć?

Zaburzenia odżywiania są często mylnie kojarzone z potrzebą przejścia na dietę. Chory stosuje różne techniki, które co prawda zmniejszają jego wagę, lecz nie dosięgają do sedna problemu. A ten znajduje się w głowie. To problem emocjonalny, wymagający pracy w lekarzem specjalistą. Jego diagnoza pozwoli określić, czy to odosobnione schorzenie, czy może efekt czegoś innego, głębszego, co będzie wymagało kompleksowego leczenia. Cały proces jest długotrwały, jednak do pełnego zdrowia wraca aż 50-80% pacjentów.

Do kogo po pomoc?

Swoje kroki skieruj do psychiatry, który jest tylko pierwszym ogniwem w procesie Twojego leczenia. Pracując z zespołem lekarzy, składającym się jeszcze z psychoterapeuty, dietetyka klinicznego, internisty i psychologa żywienia, masz spore szanse na całkowite uleczenie. Wiele zależy oczywiście od Ciebie i Twojego podejścia. Jeśli jednak zauważyłeś problem i czytasz ten artykuł, to znak, że chcesz sobie pomóc. Przyda Ci się też wsparcie rodziny i najbliższych. Każdy przypadek jest inny, dlatego nie można określić jednej ścieżki postępowania ani czasu, ile zajmie jej przejście. Całkowite wyleczenie kompulsywnego jedzenia jest możliwe, jednak gwarantuje je tylko dobrze przygotowana i kompleksowa terapia pod okiem lekarzy.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%