› inwestycje komercyjne
12:29 / 02.08.2012

Skarga nieważna. Ogrody przygotowują się do rozbudowy

Skarga nieważna. Ogrody przygotowują się do rozbudowy

Skarga grupy elblążan dotycząca decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu, została odrzucona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Elbląska Rada Gospodarcza Żuławy, która zaskarżyła decyzję, twierdziła, że wydana Ogrodom decyzja nie jest obowiązująca. SKO nie doszukało się jednak nieprawidłowości i nie przyjęło wniosku ERG.

– Jesteśmy zadowoleni z postanowienia SKO. Informacje o złożonym wniosku były dla nas zaskoczeniem, szczególnie w kontekście pozytywnie zakończonych w marcu konsultacji społecznych. – mówi Tomasz Szewczyk, prezes Acteeum Central Europe, występujący w imieniu inwestora, CBRE Global Investors. - Posiadamy ważną, ostateczną decyzję środowiskową i planujemy w tym roku rozpocząć prace budowlane na terenie inwestycji - podkreśla Szewczyk.

Według badań PBS DGA ponad 75 proc. mieszkańców Elbląga pozytywnie postrzega projekt rozbudowy Ogrodów.
– Inwestycja rozbudowy Ogrodów cieszy się poparciem mieszkańców Elbląga, o czym świadczą przeprowadzone przez inwestora badania, jak również poparcie Forum Rozwoju Elbląga oraz indywidualne wypowiedzi mieszkańców na forach internetowych. W ramach prac projektowych dołożyliśmy wszelkich starań, aby ograniczyć uciążliwość prac budowlanych dla okolicznych mieszkańców. Jako inwestor zobowiązaliśmy się do modernizacji infrastruktury drogowej wokół Ogrodów, co wpłynie nie tylko na ułatwienie dojazdu do galerii, ale również podniesie jakość komunikacji dla mieszkańców Elbląga - zaznacza Tomasz Szewczyk.

W procesie przyznawania decyzji środowiskowej i określania uwarunkowań środowiskowych dla inwestycji rozbudowy CH Ogrody organ decyzyjny (Departament Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Elblągu) wziął pod uwagę szereg kryteriów istotnych dla przyszłego rozwoju tej części miasta, w której zlokalizowana jest inwestycja (osiedla mieszkaniowe: Zawada i Nad Jarem) oraz jakości życia okolicznych mieszkańców w czasie trwania rozbudowy. Na potrzeby wniosku o decyzję przygotowano analizy dotyczące m.in. emisji spalin, poziomu hałasu czy analizę komunikacyjną które pokazały, że po rozbudowie centrum będzie jeszcze bardziej przyjazne środowisku, a tym samym zwiększy się komfort życia mieszkańców z najbliższego sąsiedztwa Ogrodów. Trwa także procedura zmierzająca do uzyskania przez Ogrody certyfikatu zrównoważonego budownictwa BREEAM, który potwierdza proekologiczność zastosowanych rozwiązań projektowych, materiałów i urządzeń, a także całego procesu inwestycyjnego.

– W ramach rozbudowy Ogrodów staramy się również wspierać lokalnych przedsiębiorców – mówi Tomasz Szewczyk. – Stworzyliśmy program franczyzowy Rozkwitaj w Ogrodach, w ramach którego ułatwiamy kontakty pomiędzy franczyzodawcami, a franczyzobiorcami. Niezależnie od tego jesteśmy otwarci na inicjatywy elbląskich firm związane z ich obecnością w Ogrodach. Z wieloma z nich podjęliśmy już rozmowy, na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiadaliśmy także m.in. podczas konsultacji społecznych.

Inwestorem rozbudowy CH Ogrody jest spółka CBRE Global Investors, a za rozbudowę i komercjalizację odpowiada firma Acteeum Central Europe. Komercjalizację wspiera CBRE. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ESA.

CH Ogrody działa od 2002 roku. Obecnie obiekt ma 17,5 tys. mkw. powierzchni najmu (w tym 10, 2 tys. m kw. Carrefour) i znajduje się w nim 55 lokali handlowych i usługowych. Po rozbudowie obiekt będzie miał 43, 5 tys. mkw. powierzchni najmu (w tym 10, 2 tys. mkw. Carrefour). W obiekcie znajdzie się 130 lokali handlowych i usługowych, a także kino wielosalowe. Na trzech poziomach znajdzie się 1260 miejsc parkingowych. Zakończenie rozbudowy planowane jest na I kw. 2014 r.

4
0
oceń tekst 4 głosów 100%

Powiązane artykuły

Ogrody mają już miejscowy plan zagospodarowania

18.07.2012 komentarzy 7

Z początkiem lipca br. uprawomocnił się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu rozbudowywanego Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu. Oznacza to,...

Ogrody mają już pozwolenie na rozbudowę

01.10.2012 komentarzy 4

Inwestor rozbudowy Centrum Handlowego Ogrody w Elblągu w ubiegłym tygodniu otrzymał prawomocne pozwolenie na rozpoczęcie prac budowlanych. Te, według zapowiedzi,...