› biznes
06:48 / 09.01.2018

Sklepy będą zamknięte także w Wielki Piątek?

Sklepy będą zamknięte także w Wielki Piątek?

Premier Mateusz Morawiecki będzie musiał zająć stanowisko w sprawie tego, czy jego zdaniem Wielki Piątek powinien być w Polsce dniem wolnym od pracy. Interpelację w tej sprawie złożył Marian Zembala, poseł Platformy Obywatelskiej, minister zdrowia w okresie od czerwca do listopada 2015 r.

Czy rząd polski zamierza wprowadzić wzorem innych państw Unii Europejskiej dzień wolny od pracy w Wielki Piątek?

– pyta Zembala. Przypomina, że w przeszłości podejmowana już była inicjatywa, aby ustawić wolne w ten dzień – Małgorzata Kidawa-Błońska składała interpelację w tej sprawie w 2008 r.

Zdaniem Mariana Zembaly, Wielki Piątek powinien być dniem "zadumy, rozwagi i podejmowania zobowiązań dla innych".

Takie święto spojrzenia do przodu, co ja, co każdy z nas może zrobić dobrego dla innego człowieka

– ocenia, podając jako argument to, iż społeczeństwo polskie "w większości jest wyznania katolickiego, a i chrześcijanie innych obrządków również stanowią istotną część naszego narodu".

Zembala wylicza, że Wielki Piątek jest dniem wolnym w wielu europejskich krajach, m.in. na Słowacji, w Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 r. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 r.). Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 r.).

Dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka. Oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i zwrócą się do Niego

– napisał Zembala w interpelacji.

W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa

– dodaje były minister zdrowia.

Poseł PO przywołuje wyniki badań CBOS, które pokazują, iż 56 proc. obywateli Polski uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Zembala przypomina także sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" z 2009 r. – 57 proc. respondentów uznało wówczas, iż Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy.

Wielki Piątek jest dniem, w którym przynajmniej ludzie wierzący w Jezusa Chrystusa są w stanie spojrzeć razem i dogadywać się. pięknym tego przykładem jest tzw. porozumienie wielkopiątkowe przyjęte 10 kwietnia 1998 r., które zakończyło 30-letni konflikt zbrojny w Irlandii Północnej. To porozumienie zawarte prawie 10 lat temu powstrzymało przemoc i przełamało przekonanie o nieuchronności i nierozerwalności konfliktu

– podkreśla Marian Zembala.

Jak podkreśla poseł PO, obecnie w Polsce prawo do uzyskania dnia wolnego od pracy w Wielki Piątek (zamiana na inny dzień) przysługuje wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (od 13 maja 1994 r.), Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego i Kościoła Chrześcijan-Baptystów (od 30 maja 1995 r.) oraz Kościoła Zielonoświątkowego (od 1997 r.).

Wielki Piątek może być dniem, w którym przede wszystkim chrześcijanie, ale również niechrześcijanie mogą spróbować dojść do porozumienia póki są w drodze. Tego dnia zgodnie z wiarą chrześcijan Jezus Chrystus umarł za wszystkich ludzi i za każdą jedną osobę

– napisał Zembala w interpelacji.

I dodał:

Polska, pomimo wszelkich różnic, jako dar i zobowiązanie od Boga jest czymś, co jednak może i powinno nas łączyć. Tak jak wśród chrześcijan to, co łączy, jest większe od tego, co dzieli, tak i tutaj to, co łączy jest większe od tego, co dzieli. Bo chyba wszyscy chcemy pięknej Polski, z której nikt nie będzie musiał wyjeżdżać za pracą i dla której ważne będzie dobro każdego obywatela, każdego, który zechce się tu osiedlić i pracować dla dobra Polski.

Przypomnijmy, że obecnie w Polsce dni ustawowo wolnych od pracy jest trzynaście. Przypadają one w: Nowy Rok (1 stycznia), Święto Trzech Króli (6 stycznia), Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny (św. ruchome), Święto Pracy (1 maja), Święto Narodowe Trzeciego Maja, Zielone Świątki (święto ruchome), Boże Ciało (święto ruchome), Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada), oraz dwa dni Bożego Narodzenia (25 i 26 grudnia).

Przypomnijmy, że w parlamencie trwają obecnie końcowe prace nad ostatecznym kształtem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (tak brzmi jej pełny tytuł). Przewiduje ona –oprócz etapowego wprowadzania zakazu niedzielnego handlu (od 2020 r. zakaz obejmie wszystkie niedziele w roku za wyjątkiem siedmiu) – także ograniczenie do 14.00 godzin pracy sklepów w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, czyli w Wielką Sobotę.

Źródło: Wiadomości Handlowe

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%