› bieżące
00:56 / 25.09.2019

Skóra łojotokowa – leczenie, pielęgnacja i dieta

Skóra łojotokowa – leczenie, pielęgnacja i dieta

Łojotokowa skóra charakteryzuje się nieestetycznymi zmianami skórnymi o charakterze rumieniowo-złuszczającym. Cera tego typu wymaga szczególnej pielęgnacji przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków.

Czym charakteryzuje się skóra łojotokowa?

Skóra łojotokowa to określenie typu cery, który występuje u osób zmagających się z łojotokowym zapaleniem skóry – jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych. Jej przyczyną są zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, długotrwały stres, niezdrowa dieta, nieodpowiednia higiena, a także zaburzenia odporności i niektóre choroby przewlekłe.

 

Osoby ze skórą łojotokową zmagają się z nadmierną produkcją łoju przede wszystkim na twarzy w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych: na czole, brwiach, nosie, fałdzie nosowo-wargowej i policzkach. Można zaobserwować na nich wykwity skórne o charakterze rumieniowo-złuszczającym, którym towarzyszy świąd. Niekiedy objawy dotyczą także klatki piersiowej, fałdów skórnych w zgięciach stawów i owłosionej skóry głowy.

 

Skóra łojotokowa jest bardzo problematyczna. Jej objawy nasilają się pod wpływem wielu czynników, dlatego osoby, które się z nią zmagają, powinny zwrócić szczególną uwagę na swój styl życia, dietę i codzienną pielęgnację. Zaniedbanie ich powoduje, że znacznie pogarsza się kondycja skóry.

Pielęgnacja skóry łojotokowej

Codzienna pielęgnacja odgrywa istotną rolę w zwalczaniu problemu skóry łojotokowej. Bez niej specjalistyczne leczenie farmakologiczne (stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych) jest nieskuteczne. Odpowiednia higiena pozwala oczyścić skórę z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Natomiast kremy i balsamy łagodzą objawy, zapobiegają powstawaniu nowych zmian skórnych i przyspieszają regenerację naskórka. Należy nakładać je po każdym umyciu.

 

Do pielęgnacji skóry łojotokowej trzeba stosować odpowiednie kosmetyki. Źle dobrane produkty oraz takie, które zawierają alkohol etylowy i konserwanty mogą nasilić problem. Osobom z łojotokowym zapaleniem skóry poleca się szczególnie dermokosmetyki, ponieważ jednocześnie pielęgnują i leczą, a ich działanie jest potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi.

 

Dermokosmetyki są odpowiednie dla skóry łojotokowej, ponieważ mają w składzie substancje czynne o właściwościach leczniczych. Należą do nich: kwas pantotenowy (pantenol), gliceryna, witamina E, substancje intensywnie nawilżające i wiążące wodę (PCA) oraz oleje roślinne. Produkty przeznaczone do stosowania w dzień mają ponadto filtr przeciwsłoneczny, który chroni wrażliwą skórę przed promieniowaniem UV.

Dieta dla osób ze skórą łojotokową

 

Niektóre pokarmy mogą nasilać problemy skórne, dlatego wskazane jest, by osoby z łojotokowym zapaleniem skóry zwracały uwagę na to, co jedzą. W jadłospisie powinny znaleźć się owoce i warzywa (4 porcje dziennie), ryby, orzechy, rośliny strączkowe, produkty zbożowe pełnoziarniste i oleje roślinne. Zrezygnować trzeba z fast foodów, słodyczy, dań smażonych i wysokoprzetworzonych.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%