› zapowiedzi
14:14 / 07.12.2016

Śladami zbrodni komunistycznych

 Śladami zbrodni komunistycznych

fot. archiwum IPN Gdańsk

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na promocję i spotkanie z autorami najnowszej książki gdańskiego oddziału IPN: „Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956)”. Spotkanie odbęzie się  8 grudnia o godz. 17.00, przy ul. Mierosławskiego 5.

„Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1945–1956)" to najnowsza publikacja gdańskiego Oddziału IPN. Przygotował ją zespół pracowników naukowych (Robert Chrzanowski, Daniel Czerwiński, Krzysztof Filip, Waldemar Kowalski i Marcin Węgliński) pod redakcją dr. Karola Nawrockiego, naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Publikacja nawiązuje do wydanego w 2012 r. w Warszawie albumu IPN Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956 pod redakcją naukową Tomasza Łabuszewskiego. Gdańska publikacja ma jednak inny układ. Każdy z jej rozdziałów przedstawia kolejny etap symbolicznej drogi ofiary zbrodni komunistycznej. Pierwszy („W rękach bezpieki”) to opis siedzib Urzędu Bezpieczeństwa w dwudziestu miastach wchodzących (także historycznie) w skład województwa gdańskiego.

Drugi rozdział („Przed czerwoną temidą. Organy stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości”) to opis miejsc związanych z komunistycznym sądownictwem. Trzeci („W murach więziennych systemu”) traktuje o więzieniach, ale także – ciekawostka – o koloniach rolnych i obozach pracy. Czwarty rozdział („W obliczu śmierci”) mówi o drodze skazanych na karę śmierci i sposobów jej wykonywania; ostatni („Ostatnia droga. Miejsca pochówku”) zawiera opis wszystkich (w tym wielu potajemnych) miejsc pochówku ofiar.

W albumie obszernie opisano biogramy wszystkich osób skazanych na karę śmierci przez reżim komunistyczny w okresie stalinowskim. Nie brakuje także biogramów ich katów: funkcjonariuszy UB, więzienia, sędziów i prokuratorów.

Album jest bogato ilustrowany. Zawiera wiele niepublikowanych materiałów archiwalnych. Posiada oszczędną, ale jednocześnie przyjemną dla oka szatę graficzną. Dostępny jest w sprzedaży w Księgarni IPN w Gdańsku i wybranych księgarniach na terenie Gdańska.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%