› bieżące
12:17 / 25.06.2013

Ślady kultury w Kadynach.Przyjadą młodzi zakochani w sztuce

Ślady kultury w Kadynach.Przyjadą młodzi zakochani w sztuce

Już po raz siódmy na plaży Srebrna Riwiera odbędzie się plener „Kadyny - wioska sztuki”. Spotkają się na nim młodzi, szukający artystycznych wrażeń uczestnicy z wykładowcami i nauczycielami, aby wspólnie tworzyć prace inspirowane architekturą i krajobrazem Kadyn oraz ich okolic.

Plener rozpocznie się 2 lipca i potrwa do 6 lipca. Odbywa się w ramach projektu „Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane” jego organizatorem jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar”.

Do poprowadzenia go zostali zaproszeni: profesor i wykładowca z zakresu malarstwa i rysunku na wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - Marek Szczęsny i profesor Wojciech Sęczawa - Kierownik Pracowni Podstaw Rzeźby na Wydziale Rzeźby gdańskiej ASP. Instruować i inspirować uczestników będzie również koordynatorka pleneru, instruktor ceramiki w CSE „Światowid”, Ewa Bednarska- Siwilewicz.

Na plaży Srebrna Riwiera będą pracowali młodzi ludzie, a także nauczyciele plastyki.

- Plener to dla młodych ludzi okazja, aby w letniej atmosferze porozmawiać o poważnych, artystycznych sprawach, skorzystać z porad mistrzów, obserwować ich przy pracy -€“ mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, koordynator projektu „Ślady kultury”.– Przede wszystkim jednak chodzi o uświadamianie walorów krajoznawczych i kulturowych tych okolic, które stanowią bogactwo naszego regionu.

Technikami, w których będą tworzyli będzie ceramika, malarstwo, grafika i batik. Część prac ceramicznych zostanie wypalona w piecu węgierskim, który uczestnicy zbudują na plaży. Celem pleneru będzie przede wszystkim nawiązanie do ceramicznych tradycji regionu - Kadyny słynęły z ceramiki majoliki. Motywem przewodnim warsztatów będą formy ceramiczne służące rozrywce – gwizdki, ptaszki i inne elementy ozdobne. Podczas pleneru odbędą się również warsztaty wyrabiania kafli, które były szczytowym wytworem ceramiki mazurskiej.

- Nawiązywanie do tradycji, również kultury ludowej zawsze było nieodłączną częścią tego pleneru. W tym roku jeszcze silniej stawiamy na dziedziny twórczości ludowej -€“ oprócz tworzenia ceramicznych gwizdków, ptaszków, kafli odbędą się również warsztaty haftu „Śladem kolorowych nici” - dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.

Od 3 do 5 lipca odbędą się spotkania i działania, w których bezpłatnie mogą wziąć udział wszyscy, których zainteresuje ich tematyka:

3 lipca - od godziny 15.00 do 17.00 wyszywanie dawnych przysłów w Świetlicy „Kadyna”

4 lipca - malowanie na kaflach, od godziny 15.00 do 17.00 w Świetlicy „Kadyna”

4 lipca godz. 18.00 - otwarcie wystawy prac uczestników zajęć CSE „Światowid” z Elbląga; prace ceramiczne, szkło artystyczne i tkaniny malowane woskiem.

4 lipca godz.18.30 - wykład: „Polska jako miejsce spotkania gotyku niemieckiego i renesansu włoskiego, wykład na podstawie zabytków architektury, malarstwa, rzeźby, ceramiki i grafiki”. prof. Marka Szczęsnego, miejsce - Świetlica „Kadyna”.

5 lipca - od godziny 12.00 do 16.00 będzie można wziąć udział w otwartym konkursie rzeźby w piasku na plaży Srebrna Riwiera- najciekawsze rzeźby zostaną nagrodzone, w konkursie mogą wziąć udział osoby w każdym wieku.

5 lipca - będzie można oglądać efekty prac uczestników pleneru - Plaża Srebrna Riwiera.

Projekt "Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane" dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%