› bieżące
15:42 / 18.09.2014

SLD chce znieść opłatę targową

SLD chce znieść opłatę targową

fot. elblag.net

Trwa kampania wyborcza, a wraz z nią pojawiają się coraz to nowe pomysły, które mają przekonać wyborców do głosowania na daną partię czy komitet wyborczy. Sojusz Lewicy Demokratycznej wysunął projekt likwidacji w Polsce opłaty targowej.

Politycy lewicy postulują o zniesienie opłaty targowej. Do laski marszałkowskiej ma trafić projekt ustawy w tej sprawie. To wspólna inicjatywa KP SLD i Domu Wszystkich Polska Ryszarda Kalisza.

- Opłata targowa to danina, która nie przystaje do dzisiejszych czasów. Należy ją zlikwidować – powiedział podczas konferencji prasowej poseł Ryszard Kalisz, który poinformował o wspólnym porozumieniu Sojuszu i jego stowarzyszenia w tej sprawie.

Polityk wskazał, że obecnie opłata „podraża działalność kupiecką”, która i tak jest już dość kosztowna – kupcy płacą podatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (ZUS i skarbowe), od nieruchomości czy czasami także czynsz dzierżawczy za grunt, gdzie prowadzą działalność.

- Nie możemy zabijać działalności kupieckiej. Apelujemy do innych klubów parlamentarnych, aby wsparli polskie kupiectwo – stwierdził Ryszard Kalisz.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski z kolei zwrócił uwagę na to, że z roku na rok spada liczba kupców. W 2000 r. zarejestrowanych stałych punktów handlowych w Polsce było 150 tys., w 2012 r. – już tylko ok. 103 tys. Jego zdaniem ta różnica pokazuje, że opłata targowa „nie służy polskim przedsiębiorcom”.

- Dlatego SLD przyjmuje z radością inicjatywę zniesienia opłaty targowej. Wspólnie z Ryszardem Kaliszem będziemy lobbowali i apelowali do PO w tej sprawie. Zniesienie tej opłaty przysłużyłoby się i mieszkańcom i tym, którzy na targowiskach codziennie żywią swoje rodziny zarabiając – stwierdził Krzysztof Gawkowski.

Zapowiedział także, że KP SLD będzie dążył do tego, aby projekt ustawy dot. zniesienia opłaty targowej został przyjęty jeszcze w tej kadencji Sejmu.

W Elblągu, na targowisku miejskim, handlowcy za każdy dzień swojej pracy płacą od 1,10 zł (sprzedaż z kosza, ręki, skrzynki) do nawet 20,80 zł z samochodu ciężarowego.

Targowisko jest obiektem handlowym o powierzchni całkowitej 23 474 m2. W skład obiektu wchodzą: 296 miejsc rezerwowanych w sektorach i na stołach, 103 pawilony handlowe na głównym placu targowym, 196 pawilonów blaszanych. Targowisko czynne jest od poniedziałku do soboty. Dni targowe odbywają się w każdy wtorek, piątek i sobotę.

źródło: sld.org.pl

2
5
oceń tekst 7 głosów 29%