› bieżące
21:38 / 10.12.2013

SLD nie jest przeciwne przeniesieniu pomnika Krasickiego

SLD nie jest przeciwne przeniesieniu pomnika Krasickiego

fot. elblag.net

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący Rady Miasta Elbląga Janusz Nowak (SLD): - Jeśli faktycznie pomnik budzi kontrowersje i przeszkadza ludziom w tym miejscu, to trzeba go przenieść.

Jak informowaliśmy wcześniej, radni klubu PO wystosowali apel do prezydenta miasta Jerzego Wilka w sprawie usunięcia pomnika Janka Krasickiego z Elbląga.

- W sierpniu bieżącego roku Klub Radnych Platformy Obywatelskiej złożył wniosek o usunięcie z przestrzeni miejskiej tego niechlubnego pomnika. Czy my jako prawi elblążanie nadal mamy czcić człowieka, który swoją działalnością przyczyniał się do śmierci rodaków? Czy nadal młodzież ucząca się w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych ma wierzyć w bohaterstwo i patriotyzm postaci, której postawiono pomnik u wrót ich szkoły? Przecież pomniki są zarezerwowane dla bohaterów, patriotów, osób zasłużonych i godnych naśladowania. Do dziś nasz wniosek nie został zrealizowany. Dlatego też apelujemy do władz miasta o podjęcie konkretnych działań, na które czekają mieszkańcy Elbląga. Liczne apele elblążan docierające do radnych świadczą o żywym zainteresowaniu i determinacji dotyczącej być albo nie być pomnika. Apele te nie są anonimowe, więc tym bardziej są dla nas cenne – apelują radni Platformy Obywatelskiej.

Radnym, również na łamach mediów, odpowiedział w specjalnym oświadczeniu prezydent Jerzy Wilk.

- Jestem przeciwny burzeniu jakichkolwiek pomników, bo każdy z nich jest w pewnym sensie świadectwem epoki. Uważam jednak, że pomnik Janka Krasickiego powinien trafić do muzeum – udało mi się przekonać dyrekcję Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, by w tej instytucji znalazło się miejsce na usunięty sprzed szkoły pomnik. Stosowne pismo z prośbą o wydanie opinii w tej sprawie zostało wysłane do Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Olsztynie – pisze prezydent Jerzy Wilk.

Nieoficjalnie mówiło się, że pozostawienie na miejscu pomnika Janka Krasickiego może od prezydenta wymagać SLD. Jednak, jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Janusz Nowak – lider Sojuszu w Radzie Miasta, jeśli taka jest wola mieszkańców miasta, pomnik należy przenieść. Przewodniczący elbląskiej rady miasta Janusz Nowak (SLD) powiedział, że w pełni zgadza się z tamtą opinią prezydenta miasta. - Jeśli faktycznie pomnik budzi kontrowersje i przeszkadza ludziom w tym miejscu, to trzeba go przenieść - ocenił.

Zdaniem Nowaka sprawa usunięcia pomnika pojawia się w dyskusjach radnych co parę lat, bo nikt nie podjął dotąd wiążących decyzji.

- Trzeba do tego wrócić, uzgodnić z prezydentem tryb, w jakim to będzie zrobione i zakończyć temat - stwierdził.

Janek Krasicki ps. "Kazik" (1919-43) był stalinowskim agitatorem i funkcjonariuszem Komsomołu we Lwowie, następnie członkiem PPR, grup dywersyjnych i Gwardii Ludowej, uczestnikiem walki o władzę wewnątrz partii komunistycznej. W okresie PRL kreowano go na rzekomego bohatera walk o niepodległość Polski i wzór patriotyzmu dla młodzieży.

7
2
oceń tekst 9 głosów 78%

Powiązane artykuły

Usuńmy w końcu ten niechlubny pomnik

10.12.2013 komentarzy 6

Docierające do nas sceny, które dzieją się w Kijowie pokazują jak następuje przemiana u naszego wschodniego sąsiada. Demonstrujący Ukraińcy chcą zerwać...

Jerzy Wilk: Nie zburzę pomnika Janka Krasickiego

10.12.2013 komentarzy 4

Będąc jeszcze radnym opozycji, składałem interpelację w sprawie usunięcia pomnika Janka Krasickiego, który stoi przed jedną z elbląskich szkół. W...

Czy pomnik Janka Krasickiego trafi do muzeum? Jest na to szansa

02.01.2014 komentarzy 4

Być może już wkrótce pomnik upamiętniający Janka Krasickiego znajdzie się w Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Muzealnicy mówią, że...