› sąd
07:20 / 03.01.2017

Śledztwo w sprawie przetargu i dużej szkody majątkowej

Śledztwo w sprawie przetargu i dużej szkody majątkowej

fot. archiwum elblag.net

Prokuratura Okręgowa w Elblągu wszczęła śledztwo w sprawie niezgodnego z prawem udzielania zamówień publicznych przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Firma miała ponieść dużą szkodę majątkową. Dokumentację w tej sprawie prokuraturze przekazało Centralne Biuro Antykorupcyjne.

EPEC realizował projekt „Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu”. Jedno zamówień na 20 milionów złotych podpadło Urzędowi Zamówień Publicznych i Krajowej Izbie odwoławczej. Według nich faworyzowano jednego ze starających się o kontrakt. Tego samego zdania było CBA i komisja powołana przez prezydenta Elbląga. Jednak rzecznik dyscypliny finansów publicznych orzekł, że nie ma podstaw do żadnych oskarżeń o korupcję.

Prokuratura Okręgowa w Elblągu zajęła się sprawą po dostarczeniu dokumentacji przez CBA.

Wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków wynikających z postanowień ustawy Prawo o zamówieniach publicznych, przez osoby obowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp z o.o., w związku z przeprowadzonymi postępowaniami o udzielenie zamówienia w ramach realizowanego projektu „Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Elblągu”

- wyjaśnia Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Według prokuratury w wyniku nieprawidłowości została wyrządzona przedsiębiorstwu znaczna szkoda majątkowa.

Chodzi o czyn z art. 296 § 1 kk w zw. z art. 12 kk

- dodaje pani rzecznik.

Art. 296 § 1

Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 12

Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.

Prokurator Iwona Piotrowska podkreśla, że postępowanie prowadzone jest „w sprawie”, a w jego toku wyjaśniane są wszystkie okoliczności związane z przeprowadzeniem procedur i realizacji decyzji w przedmiocie udzielania zamówień publicznych.

Po około 1,5 miesiąca będzie można powiedzieć coś więcej

- dodaje pani rzecznik.

W sprawie EPEC toczy się również postępowanie w Prokuraturze Rejonowej. Chodzi o dostawy wymienników ciepła i ciepłomierzy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%