› bieżące
13:19 / 12.07.2015

Sobota z przewodnikiem na Kanale Elbląskim

Sobota z przewodnikiem na Kanale Elbląskim

fot. Mateusz Milanowski

Soboty z przewodnikiem to spotkania, które kojarzą się głównie ze spacerami po Elblągu. Tym razem było inaczej, gdyż przewodnik, Leszek Marcinkowski zabrał grupę elblążan w historyczną podróż do Buczyńca, na najbardziej znaną pochylnię na Kanale Elbląskim.

On sam, preferuje nazwę Kanał Oberlandzki, gdyż jego historia sięga XIV wieku, kiedy rozpoczęły się pierwsze prace związane z tworzeniem poszczególnych odcinków sztucznego kanału żeglownego. Służył on w tamtych czasach głównie do transportu towarów. Jego twórca, Georg Jacob Steenke nie spodziewałby się, że w przyszłości będzie to przede wszystkim atrakcja turystyczna na skalę europejską.

Wszyscy zainteresowani, którzy w minioną sobotę udali się do Buczyńca mogli zwiedzić Izbę Historii Kanału Elbląskiego i maszynownię oraz poczuć, jak to jest jechać statkiem po trawie. Z pewnością dla wielu osób było to pierwsze doświadczenie i ogromna atrakcja, szczególnie iż Kanał Elbląski był niedostępny przez ostatnie, wakacyjne sezony.

Niestety ceny biletów do najniższych nie należą. Rejs dla osoby dorosłej z Elbląga do Buczyńca to koszt 129 złotych. Ulgowy jest o 30 złotych tańszy, więc kosztuje 99 złotych. Najtańszy jest bilet dla dzieci do lat 4 – zaledwie 20 złotych. Sam rejs trwa 6 godzin.

Wszystkich zainteresowanych spędzeniem dnia na statku, polecamy stronę Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej - www.zegluga.com.pl. Natomiast czytelników zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z minionej soboty z przewodnikiem oraz zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach. Najbliższe, poświęcone będzie historii ulicy Królewieckiej. Zbiórka jak zawsze, o godzinie 10 przy Bramie Targowej. Więcej informacji oraz wydarzeń znajdziecie w naszym kalendarzu.

4
2
oceń tekst 6 głosów 67%

Zdjęcia ilość zdjęć 20