› bieżące
12:47 / 28.03.2022

Sok z aronii

Sok z aronii

Aronia to bogate źródło minerałów i innych cennych dla organizmu składników. Soki z aronii obfitują więc w żelazo, miedź, potas, fosfor, molibden, wapń, jod, mangan, bor, a także witaminę C, B2, B3, B9 oraz E. Skład fitochemiczny owocu aronii uzupełniają bioflawonoidy, które są ważnymi przeciwutleniaczami oraz flawonoidy, takie antocyjany, katechiny, kwercetyna i rutyna. Substancje te zwiększają zdolność organizmu do zwalczania wolnych rodników.

Soki z aronii, jak i inne przetwory z tej dobroczynnej rośliny znajdują zastosowanie m.in. we wspomaganiu leczenia osób borykających się z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi. Jony wapnia mają pozytywny wpływ na regulację pracy mięśnia sercowego. Z uwagi na obecność magnezu, wpływającego na prawidłową pobudliwość nerwowo-mięśniową, sok z aronii powinien znaleźć się w diecie osób z zaburzeniami neurologicznymi.

Jak sok z aronii wpływa na układ sercowo-naczyniowy?

Upraszając, można powiedzieć, że antocyjany zawarte w aronii działają jak uszczelnienie naczyń krwionośnych. Obecność tych substancji wpływa korzystnie na elastyczność naczyń i lepsze ukrwienie tkanek. Faktem jest też, że polifenole z powodzeniem hamują konwertazę angiotensyny II (enzym przekształcający angiotensynę I w angiotensynę II). Jako że angiotensyna II wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, obniżenie jej poziomu, skutecznie zmniejsza ciśnienie tętnicze krwi i spowalnia rytm serca. Soki z aronii obniżają również stężenie złego cholesterolu, co w kontekście prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego jest niezwykle ważne. Dzięki temu zredukowane zostaje ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Sok z aronii na poprawę widzenia

To, że soki z aronii ma w ofercie każda apteka online nie jest dziełem przypadku. Produkty te są wszechstronne i wykazują dużą skuteczność. Stosowane są powszechnie w profilaktyce chorób narządu wzroku, takich jak zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). W jaki sposób aronia wpływa na lepsze widzenie? To bardzo proste. Flawonoidy obniżają ciśnienie krwi (również w naczyniach włosowatych znajdujących się w gałce ocznej), co ma fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia jaskry.

Dodatkowym czynnikiem są witamina C i rutyna, które to wpływają na poprawę jakości naczyń włosowatych. Te, jak wiemy, odgrywają istotną rolę w procesie widzenia.

Soki z aronii - przeciwwskazania

Aby w pełni cieszyć się z dobroczynnych właściwości aronii, należy zdawać sobie sprawę z tego, kiedy przetworów z niej wytworzonych lepiej unikać.

Przeciwwskazania do spożywania przetworów z aronii to:

  • zaparcia;
  • problemy z żyłami (m.in. żylaki, zakrzepowe zapalenie żył);
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi;
  • dolegliwości związane z żołądkiem (m.in. wrzody, nadkwasota, stany zapalne).

Soki z aronii - apteka online

Mnogość zastosowań i udowodniona skuteczność przemawia za tym, żeby włączyć sok z aronii do codziennej diety. Warto rozważyć to zwłaszcza w sezonie częstszych zachorowań. Bioflawonoidy zawarte w aronii likwidują szkodliwe wolne rodniki i chronią organizm przed wszelkimi bakteriami, wirusami czy grzybami. Dodatkowo za zwiększenie odporności odpowiada zawartość witaminy C, E i P. Sok z aronii będzie zatem tarczą chroniącą przed infekcjami w okresie jesienno-zimowym, a po przebytej chorobie przyspieszy regenerację i wzmocni organizm. Soki z aronii to więc tania i bezpieczna metoda na zwiększenie zdolności organizmu do walki z infekcjami.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%