› zagrożenia i utrudnienia
15:13 / 10.02.2017

Spalasz w piecu odpady? Spodziewaj się kontroli Straży Miejskiej

Spalasz w piecu odpady? Spodziewaj się kontroli Straży Miejskiej

fot. archiwum elblag.net

W związku z licznymi zgłoszeniami od mieszkańców dotyczącymi spalania odpadów w piecach domowych funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzają kontrole palenisk. Na podstawie przeprowadzanych interwencji i rozmów z mieszkańcami naszego miasta należy stwierdzić jednoznacznie, że problem spalania śmieci w piecach, dużego zadymienia oraz nieprzyjemnego zapachu istnieje. Kontrole dokonywane są na bieżąco.

Każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane i w zależności od stopnia przewinienia weryfikowane sankcjami karno – administracyjnymi.

W czwartek (9 lutego) miały miejsce dwie interwencje dotyczące spalania odpadów na terenach, gdzie prowadzone są działalności gospodarcze. W pierwszym przypadku właściciel firmy spalał w piecu opony i opakowania po olejach silnikowych za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Natomiast w drugim przypadku mężczyzna rozpalił przed firmą ognisko, w którym spalał hydrauliczne rury PCV, butelki plastikowe czy stare ubrania robocze. W tej sytuacji strażnicy sporządzili wniosek o ukaranie do sądu, ponieważ sprawca odmówił przyjęcia mandatu.

Należy podkreślić, że zarówno art. 379 ust. 6 Prawo Ochrony Środowiska, jak i art. 10 Ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska stanowią, iż kontrolowana osoba fizyczna jest obowiązana umożliwić przeprowadzenie kontroli. Niepoddanie się kontroli w zakresie ochrony środowiska wypełnia znamiona przestępstwa zakłócenia kontroli ekologicznej określonego w art. 225 Kodeksu Karnego, zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy Straży Miejskiej, na miejsce wzywana jest Policja.

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%