› inwestycje komercyjne
16:41 / 03.08.2012

Specjal Pub Grupy Żywiec stanie nad rzeką Elbląg

Specjal Pub Grupy Żywiec stanie nad rzeką Elbląg

fot. Konrad Kosacz

Latem przyszłego roku, elbląski Browar planuje uruchomić na Wyspie Spichrzów pijalnię piwa Grupy Żywiec, pod nazwą Specjal Pub. Lokal mieścił się będzie w odbudowanym historycznym obiekcie dawnej giełdy. Jego budowa będzie mogła ruszyć po oddaniu do użytku mostu zwodzonego przez rzekę Elbląg, wzdłuż ulic Giełdowej i Mostowej.

Wiosną 2011 r. Grupa Żywiec S.A. za 150 tys. zł, zakupiła od Miasta niewielką działkę przy ulicy Wybrzeże Gdańskie na Wyspie Spichrzów. To na niej stanąć ma obiekt, który od strony południowej będzie bezpośrednio przylegał do zachodniego przyczółka mostu wzdłuż ulic Giełdowej i Mostowej. Dawniej w miejscu tym stał budynek giełdy. Częściowo zrekonstruowana budowla będzie pełnić funkcje lokalu gastronomicznego.

Grupa Żywiec zobowiązała się do odtworzenia historycznej zabudowy budynku dawnej giełdy, z zachowaniem jej usytuowania i kształtu brył według przekazów historycznych. Obiekt posiadał będzie trzy kondygnacje, w tym część podziemną.

Inwestor został zobowiązany przez Miasto do zakończenia zabudowy działki do 31 grudnia 2013 r. Dyrekcja elbląskiego browaru Grupy Żywiec planuje jednak, że otwarcie pubu nastąpi wcześniej, bo na przełomie lipca i sierpnia 2013 r. Jego dyrektor Roman Korzeniowski deklaruje, że zrobi wszystko, aby w Specjal Pubie dostępne były wszystkie marki piwa produkowanego przez Grupę Żywiec, w tym także „legendarne” elbląskie EB.

Póki co, aby budowa pubu mogła ruszyć, niezbędne jest oddanie do użytku przebudowanego mostu zwodzonego na rzece Elbląg. Konieczna jest także przebudowa fragmentu zachodniego nabrzeża rzeki Elbląg w obrębie planowanego budynku. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jego realizację.

Na odcinku od mostu przy ul. Giełdowej do wysokości zabytkowego budynku Hufca ZHP, przeprowadzone zostaną roboty hydrotechniczne. Zakres prac obejmuje: rozbiórkę istniejącego nabrzeża, wykonanie ścianki szczelnej, montaż kotew, założenie kleszczy stalowych, wykonanie oczepu oraz roboty ziemne związane z ukształtowaniem terenu. W budżecie miejskim zarezerwowano na ten cel 200 tys. zł. Dokładany koszt robót znany będzie po wyłonieniu ich wykonawcy. Prace mają potrwać 2 miesiące od daty podpisania umowy.

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%