Specjalizacje bez dyplomów? PWSZ wyjaśnia
Wszystko rozpoczęło się od grupy studentek pedagogiki na Instytucie Pedagogiczno-Językowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Z posiadanych przez nich informacji wynikało, że uczelnia nie posiada uprawnień do tego, aby na dyplomach ukończenia studiów pojawiła się stosowna adnotacja o ukończonych specjalizacjach. Sytuacja była na tyle poważna, że studentki udały się do prawnika. Władze uczelni tłumaczą: po ukończeniu każdego z 4 kierunków i każdej z 10 specjalizacji student otrzyma dyplom wraz z suplementem.
Cały problem zaistniał w momencie, gdy studentki III roku pedagogiki dowiedziały się o tym, że ich specjalizacje nie pojawią się na końcowym dyplomie ukończenia studiów. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, taka informacja miała wypłynąć od samych wykładowców. Zdaniem studentek, uczelnia nie posiada stosownych uprawnień do tego, aby wystawić dyplom ukończenia np. pedagogiki o specjalizacji opiekuńczo-wychowawczej. Na dyplomie widoczna byłaby wyłącznie sam kierunek, czyli „zwykła” pedagogika. Co oczywiste, byłoby to nie tylko złamaniem prawa, ale i również sporą stratą czasu dla tych studentów, którzy uczęszczali na zajęcia specjalnościowe.
Sprawa w oczach studentek była na tyle poważna, że udały się one do prawnika po poradę prawną. Ten stwierdził, że jeżeli faktycznie doszło do opisywanych uchybień, to jest to z całą pewnością złamanie prawa. Grupa studentek stwierdziły również, że tuż po wybuchu „afery” uczelnia zmieniła zapisy na swojej stronie www.
Niezwłocznie skontaktowaliśmy się z władzami uczelni z prośbą, aby wyjaśniły całe zajście. Na nasze pytania i wątpliwości odpowiadała mgr Teresa Kubryń z Instytu Pedagogiczno-Językowego.
(…) każdy student otrzymuje decyzję zawierającą nazwę kierunku, na który został przyjęty i nazwę specjalności - i takie nazwy będą widniały na dyplomie danego studenta, a szczegóły dotyczące przebiegu studiów – w suplemencie do dyplomu.
Nie mowy o tym, że uczelnia nie posiada stosownych uprawnień do wystawienia dyplomu:
Uczelnia posiada uprawnienia do prowadzenia kierunków, nadane przez MNiSW oraz specjalności – uchwalane przez Senat PWSZ w Elblągu. W IPJ prowadzone jest kształcenie na 4 kierunkach, w ramach których prowadzonych jest 10 specjalności. Potwierdzeniem prawidłowej realizacji procesu kształcenia w IPJ i Uczelni są akredytacje, przeprowadzane przez Zespoły Oceniające Polskiej Komisji Akredytacyjnej - ostatnia na kierunku: pedagogika w czerwcu 2014r., (badany był kierunek: pedagogika ze wszystkimi specjalnościami), zakończona oceną pozytywną - uchwała 685/2014 Prezydium PKA.
Nasza rozmówczyni krótko odniosła się do zarzutów studentek stwierdzając, że „zawierają wiele nieścisłości”.
Wszelkie wątpliwości może Pan wyjaśnić w Biurze Prawnym PWSZ, które m.in. opiniuje wszystkie materiały na Senat i ma obowiązek dbać o nienaruszanie dobrego imienia Uczelni.