› biznes
08:06 / 06.01.2016

Specjalna Strefa Ekonomiczna: 170 miejsc pracy w Elblągu, za 75 mln zł

Specjalna Strefa Ekonomiczna: 170 miejsc pracy w Elblągu, za 75 mln zł

fot. Ryszard Siwiec

Przyszły rok dla  Warmińsko-Mazurskiej Specjalna Strefy Ekonomicznej zapowiada się pod znakiem nowych inwestycji o wartości około 800 mln zł i stworzeniem blisko 1,3 tys. nowych miejsc pracy.  W samym Elblągu planowana jest inwestycja za 75 mln zł, która przyczyni się do powstania 170 nowych miejsc pracy.

Pod koniec roku, Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności na preferencyjnych warunkach. Tym razem dotyczą one trzech przedsiębiorstw prowadzonych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Łączna wartość nowych inwestycji wyniesie ponad 94 mln zł.

Nowe zezwolenia otrzymała m.in. firma Tymbark-MWS, na rozbudowę istniejącego zakładu przetwórstwa warzyw i owoców. Kolejne trafiły do firmy Inventive Solution sp. z o.o. zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz do spółki z branży farmaceutyczno-spożywczej - ZITO Chudy i Wspólnik.

W minionym roku WMSSE wydała 11 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Inwestorzy zadeklarowali poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości blisko 426 mln zł oraz utworzenie 615 nowych miejsc pracy. Strefa powiększyła się o 42,5 ha dodatkowych terenów inwestycyjnych i obecnie zajmuje obszar 1057,4 ha i składa się z 30 podsterf. 

Na zakończenie 2015 roku ważne zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy posiada 79 przedsiębiorców.

Wśród największych, planowanych na 2016 rok inwestycji znajduje się rozbudowa Żuławskiej Fabryki Mebli Sp. z o.o, która zainwestuje w powiększenie zakładu produkcji frontów MDF. W wyniku inwestycji poniesione zostaną nakłady w wysokości, co najmniej 75,0 mln zł i utworzonych będzie co najmniej 170 nowych miejsc pracy.

Największe nakłady finansowe na przyszły rok zakłada „Paged – Sklejka” S.A. w Morągu, która wybuduje nową halę produkcyjną oraz rozbuduje istniejące obiekty do produkcji sklejki. Firma poniesie nakłady inwestycyjne na poziomie co najmniej 151,7 mln zł i utworzy 110 nowych miejsc pracy.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%