› bieżące
08:53 / 21.05.2024

Speed badminton - co o nim wiesz?

Speed badminton - co o nim wiesz?

Speed badminton, obecnie znany jako crossminton, to gra rakietowa, która łączy elementy różnych dyscyplin sportowych, takich jak badminton, squash i tenis. Jest to gra bez siatki i nie ma określonego boiska, więc można ją uprawiać w wielu miejscach: na kortach tenisowych, ulicach, plażach, polach lub w salach gimnastycznych.

Skąd pomysł na speed badminton?

Specjalna lotka i pomysł na grę zostały wynalezione w 2001 roku w Berlinie przez Billa Brandesa. Gra została dopracowana przez firmę Speedminton, przekształcając się w ostateczną grę crossminton. Pierwotnie wynalazca nazwał swoją nową dyscyplinę "shuttleball", ale szybko zmieniono nazwę gry na "speed badminton". Od stycznia 2016 roku nazwa została ponownie zmieniona na crossminton. Pierwotnym celem wynalazcy było stworzenie wariantu badmintona na świeżym powietrzu, dlatego zmienił lotkę na mniejszą i cięższą (dzisiaj nazywaną speederem). Analogia do badmintona istnieje teraz tylko w sposób techniczny: nie ma siatki, a tempo gry jest szybsze. Już w 2003 roku w Niemczech było ponad 6 000 aktywnych graczy. Sport rozwija się stabilnie, a w Europie odbywa się wiele międzynarodowych turniejów.

Speed badminton - jaki sprzęt potrzebny do gry

Do gry w speed badminton potrzeba specjalnych rakiet i lotek. Te pierwsze do złudzenia przypominają rakiety do squasha w wersji juniorskiej. Mają podobny układ strun, wielkość, ale różnią się normalnymi wielkościami rączek, które w przypadku squashowych są znacznie mniejsze. Lotka do speed badmintona to (a jakże!) speeder. Mniejsza, o większej, bardziej skupionej masie, dzięki czemu możemy ją posłać na większą odległość i to nawet przy podmuchach wiatru.

Zestawy do speed badminton

W profesjonalnych sklepach ze sprzętem do sportów rakietowych lub po prostu badmintona, znajdziesz gotowe zestawy do gry w speed badminton. Najczęściej jest to torba zawierająca dwie rakiety i kilka speederów. Set do gry w speed badminton może być bardziej rozbudowany i zawierać na przykład taśmy do wyznaczenia pól. Taśmy można często znaleźć jako oddzielny produkt, ale nawet jeśli nie uda nam się ich kupić to nie powinniśmy mieć problemu z zastąpieniem ich innymi akcesoriami.

Zasady speed badminton

Boisko składa się z dwóch kwadratów o bokach o długości 5,5 metra (18 stóp). Odległość między kwadratami to 12,8 metra (42 stopy). Crossminton można grać na połowie kortu tenisowego, który można łatwo zmodyfikować za pomocą elastycznych linii. Do zwykłych gier używane są lotki meczowe. Dzieci i młodzież (U12) grają z lotkami do zabawy na mniejszym boisku (4x4 m) na mniejszą odległość (9 metrów).

Celem gry jest dotarcie z speederem do kwadratu przeciwnego gracza. Jeśli speeder spadnie poza kwadrat przeciwnika, druga strona zdobywa punkt. Obaj gracze mogą opuszczać swoje kwadraty podczas gry.

Gra kończy się, gdy jeden z graczy ma co najmniej 16 punktów i przynajmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem. Po zakończeniu każdego seta/rundy gracze zmieniają strony.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%