Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych
Przed przystąpieniem do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych należy sprawdzić czy są one prawidłowo przymocowane do podłoża lub konstrukcji metalowej, zgodnie z zasadami ich montażu.
Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych krok po kroku
1. Łączenie płyt z użyciem taśmy z włókna szklanego
Do łączenia płyt gipsowo-kartonowych należy użyć samoprzylepnej taśmy z włókna szklanego. Taśmę tę przykleja się na łączeniu płyt.
Po połączeniu płyt taśmą należy nanieść na nią cienką warstwę masy szpachlowej (np. Acryl-Putz® Start), a po jej przeschnięciu kolejne, szersze warstwy aż do całkowitego zatopienia siatki.
2. Łączenie płyt z użyciem taśmy papierowej
W przypadku spoinowania z wykorzystaniem taśmy papierowej lub flizeliny z włókna szklanego ważne jest, aby masa szpachlowa miała odpowiednią konsystencję. W tym celu zaleca się rozcieńczenie masy Acryl-Putz® Finisz, dodając ok. 5% czystej wody. Tak przygotowaną masę nakładamy na łączenie płyt gipsowo-kartonowych pamiętając, aby nakładana warstwa nie była zbyt cienka.
Kolejną czynnością jest nałożenie taśmy papierowej na masę szpachlową i dociśnięcie jej w taki sposób, aby wycisnąć nadmiar szpachli spod taśmy. Należy uważać, aby przy tej czynności nie rozerwać taśmy. W tym celu, aby uzyskać lepszy poślizg, zaleca się przy dociskaniu szpachelką nałożenie na nią niewielkiej ilość masy. Ważne jest, aby zatopiona taśma znajdowała się pomiędzy masą szpachlową .
Po wyschnięciu nałożonych warstw, przy użyciu szerszej szpachelki, można nałożyć kolejną warstwę Acryl-Putz® Finish, tak aby taśma papierowa została w pełni pokryta masą. Czynność tę powtarzamy, nakładając coraz szersze pasma szpachli. Łącznie w trakcie spoinowania płyt gipsowo-kartonowych z użyciem taśmy papierowej lub flizeliny należy nałożyć 3 warstwy masy szpachlowej.
3. Szlifowanie
Wyschniętą szpachlę należy przeszlifować za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (zalecana granulacja materiału ściernego 100-150). Przeszlifowane podłoże bezwzględnie trzeba dokładnie odpylić przed malowaniem farbą podkładową.
4. Kontrola wykonanego spoinowania
Aby skontrolować dokładność wykonanych prac, najlepiej użyć źródło światła (latarka, lampka) i skierować je równolegle do ściany. Umożliwi to dostrzeżenie ewentualnych nierówności i źle wyszlifowanych miejsc.
źródło: e-sciany.pl