› bieżące
06:30 / 27.05.2014

Spółdzielnia mieszkaniowa Zakrzewo podana do sądu? Kto ma rację?

Spółdzielnia mieszkaniowa Zakrzewo podana do sądu? Kto ma rację?

fot. arch. elblag.net

Mieszkańcy ulicy Wiejskiej 46 A i 46 B nie zgadzają się z uchwałami spółdzielni mieszkaniowej Zakrzewo. W związku z tym postanowili oddać sprawę do sądu. Sąd Okręgowy w Elblągu orzekł na korzyść mieszkańców, ale Zarząd Spółdzielni się nie zgadza z wyrokiem i złożył apelację.

W skutek uchwały z 2007 roku postanowiono, że każdy budynek mieszkalny należący do spółdzielni posiada własne konto, na które wpływają fundusze remontowe. Z tych pieniędzy robione są remonty danych budynków. Wcześniej wszystkie pieniądze były wspólne i przez to większość budynków nie była remontowana, a inne nawet co dwa lata. W 2004 roku spółdzielnie nabyły grunty na własność w obrębie bloków, więc wszystko co jest robione nawet wokół danej nieruchomości, pokrywa się z pieniędzy tych lokali.

Jak informuje nas Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo w Elblągu Zdzisław Łukaszewski:

„Dwa bloki z 54 nie zgadzają się z czymś takim. Nie chcą płacić za polbruk, który został wykonany w obrębie ich budynku. My też nie jesteśmy osobami decydującymi o wszystkim. Nad nami czuwa Walne Zgromadzenie i Rada Nadzorcza. Na Walnym Zgromadzeniu postanowiono, że każdy budynek posiadać będzie swoje konto i tak się stało. Reszta członków nie zgadza się na finansowanie innych budynków z ich pieniędzy.”


W sytuacji budynku przy ul. Wiejskiej 46 A i B z ich opłat na fundusz remontowy była niewielka kwota. Spółdzielnia miała więcej wydatków niż przychodów. Byli wręcz na minusie. Postanowiono, a na to zezwala uchwała, doliczyć dopłaty. Zarząd Spółdzielni ma takie prawo. Jednak nie chcąc, żeby mieszkańcy odczuli te dopłaty, podzielono im to na raty 24 miesięczne. Budynek przy ul. Wiejskiej 46 nie był jedynym, któremu doliczono opłaty za niedobór. Są budynki, które już spłaciły wszystko.

„Wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Elblągu był niekorzystny dla spółdzielni wobec czego złożono środek odwoławczy” - dodaje Zdzisław Łukaszewski.

W przyszłym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo planuje wykonanie termomodernizacji wszystkich budynków należących do nich. Siedem już zostało zrobionych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest duże ponieważ wynosi, aż 50 % wykonania robót na danej nieruchomości.

5
3
oceń tekst 8 głosów 63%

Powiązane artykuły

Dziennikarze usunięci z Walnego Zgromadzenia w spółdzielni Zakrzewo

24.06.2014 komentarzy 15

W poniedziałek (23.06) odbyło się Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej Zakrzewo. Z informacji, które posiadamy na tym spotkaniu miała być...

Wyzwiska, bójki i rękoczyny w spółdzielni Zakrzewo. Jakie tajemnice skrywa Zarząd?

26.06.2014 komentarzy 132

To, co dziś wydarzyło się w spółdzielni Zakrzewo przechodzi wszelkie granice. Po ostatnich doniesieniach jakoby dziennikarzy nie wpuszczano na...

Część pierwsza: jakie tajemnice skrywa spółdzielnia Zakrzewo?

02.07.2014 komentarzy 144

Wbrew opinii, która się pojawia w komentarzach pod zapowiedzią reportażu, prośby o interwencję w spółdzielni Zakrzewo zostały do nas skierowane od...

Daj znać: Ciernista droga do uwłaszczenia członków spółdzielni

08.07.2014 komentarzy 20

W dniu 15 grudnia 2000r Parlament RP uchwalił ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych, która weszła w życie 24 kwietnia 2001r. Dawała ona członkom...