› sport
11:36 / 10.01.2013

Sportowe podsumowanie roku 2012: Część I - Elbląskie drużyny

Sportowe podsumowanie roku 2012: Część I - Elbląskie drużyny

fot. Paweł Kotarski

Wprawdzie pierwsze dni nowego, 2013 roku za nami, jednak nadal jest czas, aby podsumować minione 365 dni. Jakie były dla elbląskich klubów i sportowców? Udane, zaskakujące, a może deprymujące? Przecież był to rok piłkarskich Mistrzostw Europy oraz, jakże ważnych dla sportowców, Igrzysk Olimpijskich. Podsumujmy sytuację elbląskiego sportu, zarówno „wielkiego”, jak i tego mniejszego, bo wszyscy zasługują na kilka słów komentarza.

Sport drużynowy
Najlepszym kryterium będzie uporządkowanie drużyn według hierarchi poziomu sportowego, czyli przynależności do ligi. W tym wypadku króluje zespół szyczpiornistek Start Elbląg.

EKS Start Elbląg – SuperLiga kobiet w piłce ręcznej
Oczywiście w najbardziej prestiżowej grupie, bo w SuperLidze, grają nasze szczypiornistki ze Startu Elbląg.
Sezon 2011/2012 piłkarki ręczne zakończyły na miejscu 9., co było wynikiem poniżej oczekiwań, zwłaszcza, że kibice wierzyli w wielkie możliwości zespołu. Wiele zmian wprowadził następca Grzegorza Gościńskiego, który opuścił ekipę po minionym sezonie. Mówiło się o katorżniczych metodach treningowych nowego szkoleniowca, ale ten uspokajał, że forma na ligowe rozgrywki przyjdzie i tak też było. Zawodniczki Startu dobrze rozpoczęły rundę 2012/2013, nie oddając punktu przez trzy pierwsze mecze i dopiero w czwartym spotkaniu nieznacznie przegrały z nowosądecką drużyną. Piąta kolejka to wygrana elblążanek, jednak na tym chwilowo zakończyły zwycięską passę – następne trzy kolejki to porażki Startu, a od 9. rundy zespół na zmianę, wygrywał i przegrywał mecz. Po trzynastu kolejkach Start Elbląg zajmuje miejsce czwarte ze stratą pięciu punktów do trzeciej drużyny – Vistal Łączpol Gdynia.

KS Meble Wójcik – I Liga w piłce ręcznej mężczyzn
Mieli upaść, lecz nie upadli – tak pokrótce można podsumować sezon 2011/2012, bo zespół uratowała zmiana struktury pierwszej ligi, dzięki czemu utrzymali się w przedsionku SuperLigi. Nowy sezon przyniósł nową nazwę dla ekipy. Sponsorem tytularnym została firma Meble Wójcik, a jako cel długofalowy obrano awans do SuperLigi. Zdecydowanie lepiej szczypiorniści radzą sobie w obecnym sezonie, zajmując 5. lokatę w tabeli grupy A. Na pewno na pochwałę zasługują piłkarze po rozegranym w Malborku meczu z trzecią w tabeli Pomezanią, wygrywając 30:33. Po trzynastu kolejkach bilans drużyny wynosi: 7 zwycięstw, 2 remisy oraz 4 porażki. Przewaga zwycięstw na pewno napawa optymizmem i utwierdza w przekonaniu, że podopieczni Grzegorza Czapli mogą ze spokojem szykować się do kolejnych meczów.

Olimpia Elbląg – II Liga piłki nożnej
Jeden sezon w pierwszej lidze na pewno nie był dla klubu powodem do chwały. Poza spadkiem do niższej grupy Olimpia zmagała się z problemami kadrowymi, finansowymi i szkoleniowymi. Aktualnie „olimpijczycy” zajmują 8. miejsce. Ciężko zinterpretować, czy jest to wynik zadowalający. Jak na drużynę, która jeszcze w zeszłym roku grała w pierwszej lidze środek stawki jest miejscem niedogodnym. Jako okoliczność łagodzącą można potraktować gruntowne zmiany w składzie ekipy wprowadzone przez Olega Raduszko, który pod koniec roku podziękował za współpracę Lubomirowi Lubenovowi oraz Maciejowi Scherfchenowi.

Concordia Elbląg – II Liga piłki nożnej
Beniaminek w drugiej lidze radzi sobie całkiem dobrze – po 17 kolejkach drugi elbląski zespół piłkarski zajmuje 10. pozycję, co daje spore nadzieje dla debiutanta. Concordii nie przeszkodził niski budżet, a w derbach Elbląga widać było wielką ambicję wśród piłkarzy młodego drugoligowca. Zespół z Krakusa powinien bez problemu utrzymać się w lidze, a w przyszłym sezonie z bagażem doświadczenia na pewno będzie łatwiej osiągnąć jeszcze więcej.

KS Orzeł Elbląg – II Liga w piłce siatkowej kobiet
Po trudnej końcówce minionego sezonu siatkarki Orła mogły cieszyć się utrzymaniem w drugiej lidze. Obecnie gra Orła jest zdecydowanie lepsza, zespół po 9. kolejkach zajmuje 4. miejsce i jak do tej pory utrzymuje stabilną formę. Fani liczą na zakończenie rozgrywek na przedzie tabeli. Podopieczne trenera Jewniewicza na pewno dadzą z siebie wszystko, żeby utrzymać swoją pozycję w lidze.

Mlexer Elbląg – II Liga w tenisie stołowym
Reaktywowany Mlexer świetnie poczyna sobie w drugiej lidze tenisa stołowego, zajmując 2. miejsce w tabeli, w której króluje zespół z Ostródy. Szanse na prowadzenie są niewielkie, ale sam fakt, że na 10 kolejek elblążanie przegrali tylko jedno spotkanie, jest budujący. Patrząc perspektywicznie – szanse na pierwszą ligę, czy nawet ekstraklasę są wielkie, teraz wiele zależy od budżetu i pozyskania sponsorów.

Nie da się jednoznacznie ocenić wyników i sytuacji elbląskich drużyn - jedni zostali zdegradowani, drudzy awansowali. Na pewno w dobrym kierunku podążają drużyny piłki ręcznej oraz tenisiści stołowi. Concordia też zaskoczyła, mimo niewielkiego budżetu, a Olimpia? Olimpia zawsze będzie miała grono "swoich" kibiców, "na dobre i na złe".

15
0
oceń tekst 15 głosów 100%