Sposób na śmieci? Pojawiają się podziemne kosze na odpady
W miastach pojawiają się alternatywne systemy gromadzenia odpadów komunalnych – samorządy inwestują w podziemne pojemniki na odpady. Urząd Miejski w Gdańsku już w latach 2006-2009 zainstalował podziemne zbiorniki na śmieci. Czy takie rozwiązanie mogłoby się przyjąć w Elblągu?
- Jedyny element pojemnika, który jest widoczny dla użytkownika to kiosk wrzutowy z okalającą go podłogą umieszczony na górze kontenera. Sam zbiornik na odpady umieszczony jest pod ziemią – tłumaczy Mieczysław Kurdziel, Kierownik Działu Eksploatacji Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych SZB.
- Pojemność zainstalowanych kontenerów wynosi 3 m kw. Budowane były w grupach po 3 lub 5 w jednej lokalizacji z różnym przeznaczeniem: odpady bytowe suche lub mokre, plastiki, papier lub szkło - dodaje.
Budowa podziemnych pojemników nie jest skomplikowana. Podziemne śmietniki składają się ze stalowego kontenera, który jest umieszczony w prefabrykowanym żelbetowym silosie. Kontener wraz z kioskiem wrzutowym i podłogą dookoła niego wyciągany jest z silosu i opróżniany przy pomocy samochodu wyposażonego w wysięgnik. Urząd Miejski w Gdańsku ocenia ten system pozytywnie.
- System zbiórki odpadów przy pomocy podziemnych pojemników minimalizuje koszty eksploatacyjne i ogranicza do minimum powierzchnie zajmowaną przez pojemniki – mówi Mieczysław Kurdziel. - Przy zachowaniu dyscypliny mieszkańców jest systemem bardzo estetycznym, możliwym do stosowania w centrach miast nawet w najbardziej reprezentacyjnych miejscach - dodaje.
Jednak, jak podkreśla, ze względu na wysokie koszty budowy i brak środków na ten cel w najbliższym czasie Urząd Miejski nie planuje zainstalowania kolejnych tego typu urządzeń.
Podziemne pojemniki na odpady komunalne powstaną również w Toruniu na obszarze starówki.
- Zakończyliśmy konsultacje społeczne lokalizacji podziemnych pojemników na odpady. Zamontujemy ich 13. W 2014 roku powstaną pierwsze 3 pojemniki, budowę wszystkich 13 planujemy zakończyć w 2017 roku – informuje Magdalena Krzyżanowska, z biura prasowego Urzędzie Miasta w Toruniu. - Pojemniki tego typu doskonale sprawdzają się w miejscach charakteryzujących się zabytkową architekturą, w którą znacznie lepiej wtapiają się niewielkie kioski wrzutowe oraz tam, gdzie – z powodu zwartej zabudowy – nie ma dostatecznie dużo przestrzeni, aby postawić kontenery – dodaje.
Urząd Miasta w Toruniu zakłada dwa rodzaje mechanizmów wydobycia odpadów z podziemi. Pierwszy związany jest z wykorzystaniem zespolonego z pojazdem ciężarowym podnośnika do podnoszenia pojemnika z komory podziemnej i wysypania odpadów na skrzynię pojazdu.
- Drugą możliwością jest hydrauliczne podnoszenie komory podziemnej, mieszczącej mobilne pojemniki na odpady, które opróżniane są przez typowe „śmieciarki” przewożące i prasujące odpady - tłumaczy Magdalena Krzyżanowska. Według Magdaleny Krzyżanowskiej podziemne pojemniki na odpady to duża konkurencja dla mało estetycznych tradycyjnych śmietników. - Ułatwiają segregację odpadów i usprawniają oczyszczanie miasta. Są bezpieczne, proste w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu czystości - wylicza Krzyżanowska.
Urząd Miasta w Toruniu zwraca uwagę również uwagę na kwestie sanitarne.
– Podziemne pojemniki na odpady są też idealnym rozwiązaniem w walce z insektami oraz gryzoniami i nieprzyjemnymi zapachami. Ponadto pojemniki są odpowiednio zabezpieczone, aby nie czuć było z nich uciążliwych zapachów – zauważa Krzyżanowska. - Dzięki stałej temperaturze ziemi wynoszącej od 10 do 15 st. C proces fermentacji i rozkładu zostaje spowolniony również podczas miesięcy letnich – dodaje.
Podziemny system zmniejsza także hałasy związanych np. ze zbiórką szkła. Szczelne komory pojemników wykluczają możliwość przeniknięcia ewentualnych odcieków do gruntu.
Również Urząd Miasta w Rzeszowie w 2010 r. zainstalował podziemne pojemniki na śmieci.
- Obecnie jest ich trzy. Kilka podobnych pojemników wybudowały spółdzielnie mieszkaniowe – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa. Według niego podziemne pojemniki na śmieci spełniają swoją funkcję - Przede wszystkim ze względów estetycznych i higienicznych. - Na razie nie ma decyzji, czy miasto będzie ich budować więcej – informuje Chłodnicki.
Powiązane artykuły
Szykują się zmiany w polityce śmieciowej miasta
23.08.2013
Na najbliższej sesji Rady Miasta, radni będą głosowali nad kilkoma zmianami dotyczącymi spraw wywozu śmieci na terenie Elbląga. Mają zmienić się stawki...
Ustawa śmieciowa trafi do kosza? Trybunał Konstytucyjny to rozstrzygnie
11.10.2013 komentarzy 1
Prawdopodobnie na początku przyszłego roku Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie, czy ustawa śmieciowa jest zgodna z konstytucją - poinformował prezes Trybunału...
Ustawa śmieciowa niezgodna z konstytucją. Samorządy czekają zmiany
14.10.2013
Ustawa śmieciowa zawiera przepisy, które są niezgodne z konstytucją - przyznali w piśmie do Trybunału Konstytucyjnego marszałek Sejmu Ewa Kopacz i zastępca...