08:23 / 25.03.2019

Spotkanie autorskie z wybitnym znawcą Kaukazu Wojciechem Góreckim

Spotkanie autorskie z wybitnym znawcą Kaukazu Wojciechem Góreckim

W piątek, 29 marca, o godz. 18.00 w ramach cyklu #czytELnia zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7) na spotkanie z Wojciechem Góreckim – reporterem, znawcą Kaukazu i Azji Środkowej, który opowie o swojej najnowszej książce „Buran. Kirgiz wraca na koń”. Wstęp wolny.

Wojciech Górecki (ur. w 1970 roku w Łodzi) – historyk, dziennikarz, reporter. Wyśmienity znawca Kaukazu, który poznał od podszewki podczas swoich licznych podróży w różne jego regiony.

Autor zadebiutował w 1986 roku na łamach „Sztandaru Młodych”. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Członek zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”, stały współpracownik „Nowej Europy Wschodniej”. Autor książek: „Łódź przeżyła katharsis” (1998), „Planeta Kaukaz” (2002), „La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia” (2009), „Toast za przodków” (2010), „Abchazja” (2013) i najnowszej „Buran. Kirgiz wraca na koń” (2018). Tłumaczony na język włoski, uhonorowany Nagrodą Giuseppe Mazzottiego. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W latach 2014–2015 członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W 2011 roku został finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak.

O książce „Buran. Kirgiz wraca na koń”

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego „Kirgiz schodzi z konia”, pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Jak Azja Centralna i Kaukaz wyglądają dziś, pięćdziesiąt lat później i prawie trzydzieści po rozpadzie radzieckiego imperium? W jaki sposób Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan, których granice wyznaczają zasieki, pola minowe i drut kolczasty, odbudowują i przebudowują swoją tożsamość? Jak głęboko pamięć dramatycznych wydarzeń, w które zawsze obfitowała ich historia, odciska się na życiu mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu? Wojciech Górecki to wybitny znawca regionu i znakomity reporter, obdarzony zmysłem obserwacji, ciekawością i empatią. Dzięki temu tak trafnie potrafi opisywać złożony i dynamicznie zmieniający się poradziecki świat.

Śladami Kapuścińskiego i pół wieku po Mistrzu Górecki wyrusza w podróż z Kaukazu, który poznał jak własną kieszeń, do Azji Środkowej. Opowiada o Turkmenach, Uzbekach i Kirgizach ze znamionującymi jego styl znawstwem i dociekliwością uczonego, pasją podróżnika i swadą najwytrawniejszego gawędziarza.

Wojciech Jagielski o książce

Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
http://www.bibliotekaelblaska.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%