› bieżące
15:20 / 27.02.2013

Spotkanie mieszkańców z władzami miasta w sprawie czynszów ZBK

Spotkanie mieszkańców z władzami miasta w sprawie czynszów ZBK

fot. Bartosz Ponichtera

Wiele nerwów i emocji wzbudziło spotkanie władz miasta i ZBK z mieszkańcami, które odbyło się 25 lutego w Ratuszu Staromiejskim. Docelowym tematem miały być ulgi w czynszach mieszkań komunalnych z których mogą skorzystać mieszkańcy, jednak zgromadzeni elblążanie poruszyli również inne istotne kwestie.

Urzędnicy miejscy próbowali przekazać wszystkim obecnym, w jaki sposób można uzyskać przysługujące im ulgi. Wśród nich można wyróżnić dwa typy ulg: techniczne oraz dochodowa.

Ulgi techniczne
Stosowane z powodu złych warunków mieszkalnych: gdy nie ma centralnego ogrzewania w lokalu – 10%, brak łazienki w lokalu – 10%, wspólna toaleta poza mieszkaniem – 15%.

Ulgi dochodowe
Z tego typu przywileju będą mogły skorzystać osoby, które mieszkają na powierzchniach nie większych niż: 35m² dla jednej osoby, 40m² dla dwóch osób, 45m² dla trzech osób, 55m² dla czterech osób, 65m² dla pięciu osób oraz 70m² dla sześciu osób.

Ze względu na dochód obniżki sięgają nawet 40% wartości nominalnej czynszu, gdy w jednoosobowym gospodarstwie przypada mniej niż 1598,36 zł lub w gospodarstwie wieloosobowym 1198,77 zł na osobę.

Biuro Zamiany Mieszkań
Osoby mieszkające w mieszkaniu, które jest dla nich za duże mogą złożyć wniosek o zamianę mieszkania na mniejsze w Biurze Zamiany Mieszkań. Osoby w ciężkiej sytuacji życiowej mogą starać się o zmniejszenie długu dzięki Programowi Oddłużeniowemu. Taka forma pomocy może przynieść nawet zmniejszenia długu nawet o 70%.

Problemy mieszkańców
Bardzo wymagającym rozmówcą byli obecni mieszkańcy, którzy pytali między innymi o mieszkanie w budynkach, które są w tragicznym stanie technicznym. Nie zabrakło dramatycznych pytań w kierunku do prezydenta, skąd wziąć pieniądze na opłacenie czynszu i rachunków.

Jak wyjaśniał wiceprezydent Elbląga, Tomasz Lewandowski, zmiany opłat wprowadzone w programie mieszkaniowym mają na celu przynieść korzyści dla tych, którzy naprawdę potrzebują pomocy w postaci niższych opłat. Tomasz Lewandowski powiedział, że miasto ma w zasobie komunalnym ok. 7 tysięcy lokali, a jeszcze 3 tysiące z nich zostanie wyprzedanych.

9
4
oceń tekst 13 głosów 69%

Zdjęcia ilość zdjęć 8