› bieżące
14:17 / 28.02.2013

Spotkanie Prezydenta Elbląga z branżą handlową

Spotkanie Prezydenta Elbląga z branżą handlową

fot. UM Elbląg

Dziś w Urzędzie Miejskim Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga spotkał się z przedstawicielami elbląskiej branży handlowej. Tematem spotkania była współpraca miasta i elbląskich przedsiębiorców z Kaliningradem i Obwodem Kaliningradzkim, udział w targach oraz zasady i możliwości płynące z programu zwrotu podatku VAT dla podróżnych TAX FREE. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Izby Celnej w Olsztynie oraz elbląskiego Urzędu Skarbowego. Po styczniowych rozmowach z branżą budowlaną było to drugie z zaplanowanego cyklu spotkań z elbląskimi przedsiębiorcami.

- Do Kaliningradu na targi budowlane Fasada wybiera się z nami 18 przedsiębiorców z Elbląga. To efekt poprzedniego spotkania. Dziś chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie targi interesują branżę handlową, jaki rodzaj aktywności widzą Państwo w związku z małym ruchem granicznym? – powiedział na początku spotkania Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga. Chcemy też zaproponować Państwu większą aktywność związaną z dużymi możliwościami pozyskiwania wschodnich klientów, jakie daje zwrot podatku VAT dla podróżnych – dodał prezydent Nowaczyk.

To jedyna taka oferta w skali kraju organizowana przez samorząd lokalny, gdzie przedsiębiorcy mogą uczestniczyć w targach poza granicami kraju przy dużym wsparciu Urzędu Miejskiego – powiedziała Anita Pawlak, kierownik Biura Obsługi Inwestorów. Zapewniamy możliwość skorzystania z powierzchni wystawienniczej stoiska miasta, transport oraz pomoc w organizacji pobytu na miejscu – dodała Anita Pawlak, która zachęcała również elbląskich handlowców do włączenia się w akcję „Obudź wrażliwość” przystosowując infrastrukturę do potrzeb matek z dziećmi i kobiet ciężarnych.

W dalszej części spotkania Jerzy Krywko z Urzędu Skarbowego w Elblągu przedstawił warunki i zasady włączenia się do sieci punktów oferujących zwrot podatku VAT dla podróżnych, a Piotr Gaszyński i Grzegorz Kundo z Izby Celnej w Olsztynie zwrócili uwagę na stały wzrost podmiotów oferujących TAX FREE.

Z naszych informacji wynika, że w Elblągu działa około 30 firm korzystających z TAX FREE – mówi Piotr Gaszyński. Obserwujemy, że od momentu wprowadzenia małego ruchu granicznego liczba zarejestrowanych dokumentów uprawniających do odliczenia podatku VAT wzrosła dwukrotnie. W 2011 było to 28.280, a rok później już blisko 57 tysięcy – dodał Piotr Gaszyński. Najczęściej mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego kupują w Polsce odzież, artykuły gospodarstwa domowego, tekstylia, elektronikę, produkty spożywcze, materiały budowlane i kosmetyki – uzupełnił Grzegorz Kundo.

Szczegółowe informacje na temat udziału w targach w Kaliningradzie można uzyskać w Biurze Obsługi Inwestorów, tel. 55-239-32-90/91, 55-239-33-27 mail boi@umelblag.pl. Szczegółowe informacje na temat systemu TAX FREE dostępne są na stronie www.granica.gov.pl.

1
3
oceń tekst 4 głosów 25%