› zapowiedzi
15:12 / 26.09.2019

Spotkanie ze światowej sławy rysownikiem Bohdanem Butenką

Spotkanie ze światowej sławy rysownikiem Bohdanem Butenką

fot. Leader Film, Sławomir Malinowski

W sobotę, 28 września, o godz. 17.00 zapraszamy do Biblioteki Młodego Czytelnika Bulaj na spotkanie z mistrzem ilustracji Bohdanem Butenką, który przyjedzie do biblioteki na finisaż wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko pinxit”, poprowadzi też warsztaty dla dzieci. Będzie też coś dla dorosłych. Zapraszamy!

Sobota z Bohdanem Butenką: co się wydarzy?

– finisaż wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko pinxit” (znajdą się na niej ilustracje z komiksów i cykli takich jak: Panna Kreseczka, Pan Motorek, Niebieski samochodzik, Wesołe przygody Gapiszona, Inne przygody Gapiszona, Gucio i Cezar, Kwapiszon – wystawę była prezentowana w Bulaju od czerwca)

– warsztaty rysunkowe dla dzieci z Bohdanem Butenką

– warsztaty twórcze dla dorosłych z Ewą Grudą (kuratorką wystawy, znawczynią twórczości Bohdana Butenki)

Rysunki tego genialnego ilustratora zachwycają od ponad sześćdziesięciu lat – są wyjątkowo sugestywne i ponadczasowe. Śmiało więc można powiedzieć, że jest znany trzem pokoleniom Polaków. Bohdan Butenko rozpoczął karierę w roku 1955, lecz jak twierdzi – pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej. Koledzy byli z tego faktu zadowoleni, nauczyciele – trochę mniej. Jednak gdyby przypuszczali, że kunszt Gapiszona przewyższy rysowane na matematyce trójkąty, a trafność dowcipnych tekstów będzie przemawiać do czytelników bardziej niż poematy Słowackiego, to zapewne los zeszytów Pana Bohdana byłby zupełnie inny. Chyba nikt dokładnie nie zliczył, iloma pracami może się pochwalić. Od książek w stu procentach autorskich, poprzez plakaty filmowe, aż do scenografii teatralnych i telewizyjnych – to pozwala nazwać tego znamienitego rysownika Mistrzem Polskiej Ilustracji. Niektórzy uważają nawet, że nie tylko polskiej, ale z pewnością europejskiej, a nawet światowej…/

ze strony Bohdana Butenki

Bohdan Butenko zilustrował i opracował graficznie książki popularnych autorów piszących dla dzieci i młodzieży m.in.: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Joanny Papuzińskiej, Adama Bahdaja, Wandy Chotomskiej, Edmunda Niziurskiego, Kornela Makuszyńskiego.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Komiksowy Elbląg” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Więcej informacji:

Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ, ul. Zamkowa 1; tel. (55) 625 60 23

Aleksandra Buła
Dział Komunikacji Społecznej
Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
http://www.bibliotekaelblaska.pl
tel. (55) 625 60 13

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%