Spóźniasz się ze spłatą zobowiązania? Musisz liczyć się z odsetkami!
Czy wiesz, że przekroczenie terminu spłaty zobowiązania nawet o jeden dzień może narazić cię na dodatkowe koszty? Chodzi oczywiście o odsetki za opóźnienie – wierzyciel ma prawo je naliczać już od następnego dnia po powstaniu długu. Jak je obliczyć i co zrobić, żeby nie narastały? Wyjaśniamy.
Ile wynoszą odsetki za opóźnienie?
Wysokość odsetek za opóźnienie jest zmienna, ale regulowana przepisami prawa. To, ile wynoszą, zależy w dużej mierze od wysokości stopy referencyjnej ustalanej przez Narodowy Bank Polski.
Warto przy tym wiedzieć, że należy odróżnić od siebie:
- ustawowe odsetki za opóźnienie w spłacie – są one naliczane wówczas, gdy w umowie między wierzycielem a dłużnikiem nie wskazano innej wartości. Obecnie wynoszą one 6,75% w skali roku;
- maksymalne odsetki za opóźnienie – to najwyższa wartość, jaką mogą one przyjąć. Zawsze jest to dwukrotność odsetek ustawowych za opóźnienie. Obecnie jest to więc 13,5% w skali roku.
Oznacza to, że wierzyciel (np. bank, operator telefonii komórkowej czy dostawca internetu) może wskazać w umowie wyższą niż ustawowa wartość odsetek za opóźnienie. Nie może ona jednak przekroczyć (obecnie) 13,5%, a fakt ten musi być wyraźnie zaznaczony w umowie. Jeżeli takiego zapisu nie ma, obowiązuje wartość ustawowa.
Pamiętaj, że jeśli spłacasz dług, ale w międzyczasie nastąpiła cesja tej wierzytelności (potocznie określana jako sprzedaż długu), nowy wierzyciel również ma prawo do naliczania odsetek za opóźnienie.
Jak obliczyć wysokość odsetek za opóźnienie?
Obliczenie tego, ile wynoszą odsetki za opóźnienie, jest dość proste. Wystarczy zastosować wzór:
kwota zaległości x liczba dni od terminu płatności x wysokość odsetek ustawowych /365
Przykładowo, jeśli Twój dług wynosi 10 000 zł, a termin spłaty minął 51 dni temu, wierzyciel ma prawo naliczać ustawowe odsetki za opóźnienie za 50 dni (zaczynając kolejnego po dacie wymagalności). Odsetki ustawowe wyniosą więc:
10 000 zł x 50 x 6,75%/365= 92,46 zł
Pamiętaj, że z każdym dniem ta wartość będzie wzrastać, dlatego warto dążyć do jak najszybszego uregulowania zobowiązania.
Jak nie dopuścić do narastania odsetek za opóźnienie?
Odsetki za opóźnienie będą naliczane aż do momentu, w którym dług nie zostanie całkowicie uregulowany. Dlatego, jeśli chcesz ograniczyć dodatkowe koszty związane z ciążącym na tobie zobowiązaniu, postaraj się je jak najszybciej spłacić. Jeżeli jesteś klientem firmy windykacyjnej np. Ultimo, możesz to zrobić w bezpieczny sposób, rozkładając dług na dogodne dla siebie raty. Nowe warunki spłaty ustalisz np. kontaktując się telefonicznie lub logując do portalu klienta – tam szybko i dyskretnie zaplanujesz sprawne wyjście na finansową prostą.
Pamiętaj przy tym, że firmy windykacyjne takie jak między innymi Ultimo nie pobierają z tytułu obsługi zadłużenia żadnych dodatkowych opłat – jedyne koszty, jakie cię czekają, wynikają właśnie z naliczania odsetek za opóźnienie.
Warto więc ograniczyć te wydatki do minimum, a przy okazji spać spokojnie. Zawarcie ugody ochroni cię przed kosztami i nieprzyjemnościami, które mogłyby się pojawić, gdyby sprawa długu trafiła do sądu, a następnie do komornika. Dziś można tego uniknąć w bardzo prosty sposób – wystarczy ustalić warunki porozumienia z wierzycielem.