Spożywasz alkohol w miejscu zabronionym, musisz liczyć się z konsekwencjami
fot. nadesłane
Zbliżająca się wiosna i coraz wyższe temperatury sprzyjają plenerowym aktywnościom i spotkaniom na świeżym powietrzu. Picie napojów alkoholowych "pod chmurką" jest bardzo przyjemne, lecz przyjemność ta może być jednak kosztowna. Warto pamiętać, że w określonych miejscach, ich degustacja może nam odbić się czkawką.
W rozumieniu ustawy napojem alkoholowym jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu.
Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2012 r. poz. 1356, z 2013 r. poz. 1563) określa zakazy „miejscowe" w art. 14, tj.:
1. Zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych:
1) na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo – wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich,
2) na terenie zakładów pracy oraz miejsc zbiorowego żywienia pracowników,
3) w miejscach i czasie masowych zgromadzeń,
4) w środkach i obiektach komunikacji publicznej (...).
2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
Art. 43¹ mówi o wykroczeniu:
1. Kto spożywa napoje alkoholowe wbrew zakazom określonym w art. 14 ust. 1 i 2a – 6 albo nabywa lub spożywa napoje alkoholowe w miejscach nielegalnej sprzedaży, albo spożywa napoje alkoholowe przyniesione przez siebie lub inną osobę w miejscach wyznaczonych do ich sprzedaży lub podawania, podlega karze grzywny.
2. Usiłowanie wykroczenia określonego w ust. 1 jest karalne.
Taryfikator mandatów karnych za spożywanie napojów alkoholowych w miejscach objętych zakazem przewiduje mandat w wysokości 100 złotych. Z tego tytułu straż miejska w 2013 roku wystawiła ponad trzysta mandatów.
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu