› bieżące
08:56 / 09.04.2013

Sprawdź czy Twoje prawo jazdy straci ważność

Sprawdź czy Twoje prawo jazdy straci ważność

Senatorowie skarżą do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o kierujących pojazdami - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Politycy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego uważają, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z ustawą zasadniczą.

Gazeta przypomina, że prawa jazdy wydane po 18 stycznia 2013 r., czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej wydawane były bezterminowo. Nie dotyczyło to kategorii zawodowych C i D.

Również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Dlatego też grupa senatorów postanowiła zwrócić się do Trybunału o zbadanie zgodności przepisów z konstytucją. "Ograniczyliśmy się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, które budzą szczególne kontrowersje. Choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości" - powiedział Henryk Cioch jeden z wnioskodawców skargi konstytucyjnej.

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%