› raporty
11:40 / 23.06.2015

Sprawdź, dlaczego coraz więcej osób wybiera przedmieścia Gdańska

Sprawdź, dlaczego coraz więcej osób wybiera przedmieścia Gdańska

Przestronne mieszkanie z ogrodem pod miastem w cenie M na blokowisku - coraz więcej osób stawia na podmiejskie inwestycje oferujące takie ceny. W parze z korzystnymi cenami idzie przyjazna, kameralna lokalizacja gwarantująca ciszę i spokój. Zdaniem osób, które pracują w Gdańsku lub myślą o przeprowadzce w jego okolice, zakup nieruchomości pod miastem to strzał w dziesiątkę.

Przedmieście - zgodnie ze słownikiem to obszar przylegający do miasta, jednak odrębny administracyjnie. Zgodnie z logiką - po prostu miejscowość tuż obok dużego miasta. Mieszkania i domy w takich lokalizacjach cały czas zyskują na popularności. Inwestycji podmiejskich jest coraz więcej, a dzięki temu miejscowości ościenne dużych miast dynamicznie się rozwijają. Obecnie boom przeżywają rejony pod Gdańskiem, gdzie mieszkań poszukują przede wszystkim osoby młode, pochodzące z miast niedaleko Gdańska, takich jak Elbląg, Bydgoszcz czy Słupsk.

Zainteresowanie budownictwem podmiejskim to raczej nowa tendencja na rynku nieruchomości. Popularność takich lokalizacji wykształciła się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Kupujący poszukują miejsc bliskich miastu, ale jednocześnie zapewniających ciszę i spokój. Nie chcą mieszkania w hałaśliwym, pełnym spalin centrum, jednakże z powodu pracy muszą mieszkać blisko miasta. Sielankowe przedmieście jest w takim przypadku idealnym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem takich nieruchomości są niewątpliwie atrakcyjne ceny. Deweloperzy budujący pod miastem, ze względu na dostępność terenów pod budowę inwestycji, są w stanie zaproponować bardzo korzystne rozwiązania cenowe.

W okolicy Gdańska najbardziej rozpoznawalną podmiejską miejscowością jest Pruszcz Gdański. W tym przypadku jednak trudno mówić jest o przedmieściach.Pruszcz jest przecież miastem z ponad 30 tysiącami mieszkańców. Mieszkania i domy w Pruszczu cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Jednakże, w samym centrum buduje się już niewiele ze względu na brak miejsca i lawinowo rosnące ceny. Dlatego deweloperzy budują obecnie przede wszystkim wokół Pruszcza, a miejscowość wchłania okoliczne mieścinki i umownie przekształca je w swoje dzielnice.

Lokalizacje takie jak Juszkowo, Rokitnica, Rotmanka, Straszyn czy Radunica stanowią obecnie już praktycznie część Pruszcza i cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród deweloperów, jak i osób poszukujących swojego miejsca do życia. Lokalizacje wcześniej wcale nie kojarzone z inwestycjami, dziś stają się pełne nowych mieszkańców i rozwijają się w tempie ekspresowym - powstają nie tylko budynki mieszkalne, ale także drogi, sklepy, gabinety lekarskie, szkoły, przedszkola i nowe linie komunikacji miejskiej.

Dom w cenie mieszkania
Jednym z czynników, który ma wpływ na rosnącą popularność podmiejskich lokalizacji jest dobra cena takich nieruchomości. Za mniej niż 200 000 zł można mieć własne czteropokojowe M z ogrodem, w estetycznym szeregowym domku lub nowoczesnym bloku wybudowanym zgodnie z najnowszymi technologiami. A cena takiej nieruchomości jest równa albo nawet niższa w porównaniu do ceny mniejszego mieszkania na jednym z dużych gdańskich osiedli. Najlepsze propozycje podmiejskich nieruchomości znajdziesz na http://www.tyszkiewicz.pl/od-dewelopera

Duże mieszkanie w dobrej cenie oferuje na przykład Osiedle Sasankowe albo Osiedle Pogodno w Pruszczu Gdańskim. Jeśli o zakupie myślą młode osoby, które jeszcze nigdy nie były właścicielami żadnej nieruchomości, są duże szanse, że przy zakupie otrzymają dofinansowanie wkładu własnego z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Dopłaty przy zakupie inwestycji prosto od dewelopera przyznawane są osobom do 35 roku życia, a liczyć można nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych dofinansowania.

- Dopłaty z MDM kształtują się na poziomie 10 procent wartości nieruchomości dla par bezdzietnych, 15 procent dla par, które mają jedno lub dwójkę dzieci i 20 procent dla par z trójką lub większą ilością dzieci. Ta kwota może pokryć nawet cały wkład własny wymagany przy zakupie nieruchomości na kredyt - wylicza Aleksandra Witka, doradca kredytowy Tyszkiewicz Finanse.

Dom czy mieszkanie prosto od dewelopera to nie tylko zysk w postaci dopłaty, ale także komfort mieszkania w nowoczesnej i funkcjonalnej architekturze. Deweloperzy przy budowie domów coraz rzadziej stosują gotowe projekty z katalogu, a coraz częściej współpracują z pracowniami architektonicznymi. Dzięki temu stawiają nowoczesne i dobrze rozplanowane budynki. Nowe osiedla na przedmieściach są projektowane w sposób przemyślany, budowle stoją logicznie w stosunku do stron świata, a także zapewniają wystarczającą ilość przestrzeni pomiędzy nimi.

Szeregowce czy domy wielorodzinne na osiedlach podmiejskich w niczym nie przypominają tego, co buduje się obecnie w centrach miast. Mieszkania w takich lokalizacjach zapewniają o wiele większą powierzchnię mieszkalną niż własne M w bloku z wielkiej płyty. Nierzadko w cenie mieszkania możemy nabyć przydomowy ogród, ale także garaż lub miejsce parkingowe. Takich udogodnień w mieście się raczej nie spotyka, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podmiejską przeprowadzkę.

Cisza, spokój i bliskość natury
Inwestycje na przedmieściach są zazwyczaj usytuowane wśród budowli im podobnych. Dlatego, z racji niskiej zabudowy dookoła, zapewniają mieszkańcom nasłonecznienie i sielankowy wygląd. Osiedla często są monitorowane i otacza je płot. Takie rozwiązania pozytywnie wpływają na poziom bezpieczeństwa. Takie atuty brane są pod uwagę przede wszystkim przez młodych rodziców - dla nich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie maluchów jest bardzo istotne, szukają więc ogrodzonych lokalizacji z przydomowym ogródkiem, gdzie wstawić można np. zjeżdżalnię czy huśtawkę. 

Cisza i spokój to bez wątpienia kolejny plus inwestycji oddalonych od centrum. Kameralne lokalizacje zapewniają mniejsze niż w miastach natężenie ruchu, niższy poziom hałasu i spalin. Wokół budynków jest zazwyczaj dużo przestrzeni. - To może się wydawać banalne, ale jest naprawdę ciszej. Czuję, że po powrocie z pracy w pełni odpoczywam. Zauważyłem też, że lepiej śpię - przekonuje pan Damian, mieszkaniec Rokitnicy, klient Tyszkiewicz Nieruchomości, który wcześniej mieszkał w centrum Gdańska.

Mimo lokalizacji w spokojnym otoczeniu, nowe osiedla spodobają się także osobom aktywnym. Przestrzeń wokół inwestycji takiej jak Osiedle Sasankowe jest pełna zieleni i stwarza możliwości rekreacji na świeżym powietrzu, które jest zdecydowanie czystsze niż w mieście. Zdaniem mieszkańców Osiedla Sasankowego, na przedmieściu nie trzeba wcale poświęcać czasu, aby dostać się do terenów blisko natury - na spacer, przejażdżkę rowerową czy wyjście z psem można wybrać się “w kapciach”.

Obwodnicą do celu
Choć wielu osobom życie na przedmieściach może kojarzyć się z problemami z dojazdem, taki pogląd odchodzi do lamusa. Nad kwestią rozszerzenia transportu publicznego pracują miejscy urzędnicy. Włodarze Gdańska zdają sobie sprawę z ilości nowych inwestycji, więc starają się optymalizować kursy autobusów, by nie zostawiać mieszkańców lokalizacji podmiejskich jedynie na pastwę własnych samochodów. W okolicy Pruszcza z dużą częstotliwością kursują także minibusy prywatnych przewoźników.

Ci mieszkańcy, którzy korzystają głównie z samochodów zauważają, że na przestrzeni ostatnich lat poprawiły się drogi dojazdowe do przemieść. Inwestycje drogowe nie ominęły tras między Gdańskiem a Pruszczem Gdańskim. Odbudowy doczekała się część Traktu św. Wojciecha, wybudowano również Obwodnicę Południową Gdańska i Węzeł Lipce, co znacznie rozładowało natężenie ruchu i zmniejszyło korki w tym rejonie. Dodatkowo dzięki nowym drogom zwiększyła się przepustowość gdańskiej Obwodnicy, z której korzysta wielu mieszkańców osiedli wokół Pruszcza.

Więcej o zaletach i wadach podmiejskich osiedli przeczytasz na http://www.blog.tyszkiewicz.pl/. Na blogu znajdziesz również najbardziej aktualne informacje na temat dopłat z programu Mieszkanie dla Młodych. 

 

10
10
oceń tekst 20 głosów 50%