Sprawdź, gdzie dorabiają emeryci w naszym województwie
Główną przyczyną aktywności emerytów jest chęć dorobienia do niezbyt wysokiej emerytury, natomiast część z nich nie chce bezczynnie siedzieć w domu i chce „być jeszcze potrzebna”. Od marca 2019 roku najniższa emerytura wynosi 1100 złotych. Taka kwota przysługuje osobom, które mają określony staż pracy, czyli 20 lat kobiety i 25 lat mężczyźni. W województwie warmińsko-mazurskim najwięcej dorabiających seniorów jest w sektorze służby zdrowia i opieki społecznej, to aż 14,5 %; kolejną branżą w której chętnie dorabiają seniorzy jest handel i mechanika samochodowa – 14% oraz przetwórstwo przemysłowe – 11,2%.
W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30%. W grudniu 2015r. było takich osób ponad 575 tys. a w grudniu 2018 r. już ponad 747 tys. Wśród pracujących emerytów przeważają kobiety, które stanowią 56%. Prawie 90% pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w województwie mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej natomiast – w województwie podlaskim – 2,1%. Województwo śląskie jest jedyne, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – stanowią oni 59,5% tej populacji. 29,2 % pracujących seniorów prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i 25,8 % pracuje na umowach zlecenia, a więc znacznie częściej korzystają z nietypowych form zatrudnienia, niż osoby w wieku produkcyjnym.
Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 131 osób to pracujący emeryci. Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób pobierających emeryturę zamieszkuje województwo wielkopolskie (154) i mazowieckie (153), a najmniej – województwo podkarpackie (82) i świętokrzyskie (95).
W województwie warmińsko-mazurskim najwięcej dorabiających seniorów jest w sektorze służby zdrowia i opieki społecznej, to aż 14,5 %; kolejną branżą w której chętnie dorabiają seniorzy jest handel i mechanika samochodowa – 14% oraz przetwórstwo przemysłowe – 11,2%.
Osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego mogą dorabiać bez ograniczeń. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o osoby przechodzące na emeryturę przed ukończeniem wieku emerytalnego. Takie osoby muszą z dodatkowych dochodów rozliczyć się z ZUS.
Kontynuowanie pracy to dobry sposób nie tylko na osiąganie większych dochodów, ale również na podwyższenie wysokości emerytury. Przepisy stanowią, że emeryt, który pracuje i od jego umowy o pracę odprowadzane są składki do ZUS ma prawo do przeliczenia swojego świadczenia z uwzględnieniem dodatkowych składek.
Łączenie emerytury z dodatkową pracą jest dla wielu osób bardzo atrakcyjne gdyż dostają pieniądze z dwóch źródeł. Gdy senior przestanie pracować zostanie mu tylko emerytura, która byłaby znacznie wyższa, gdyby nie zakończył swojej kariery i nadal pracował. Tak robi około 20 % osób, dzięki czemu składki z ich konta pracują na wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego.
Inaczej sprawa wygląda, gdy senior zdecyduje się na przejście na emeryturę. Wtedy cała zgromadzona przez niego wcześniej składka jest przeliczana na świadczenie. I nawet, jeśli będzie potem pracował, to kwota emerytury będzie podwyższana jedynie o składkę odprowadzaną na bieżąco. Natomiast, jeśli wstrzyma się z przejściem na emeryturę, składka na jego koncie w ZUS dalej będzie waloryzowana. Do tego dochodzi bieżąca składka odprowadzana od wynagrodzenia. Dzięki temu każdy rok odroczenia przejścia na emeryturę podwyższa emeryturę o kilka procent.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego