› poradnik
16:50 / 14.11.2011

Sprawdź świece przed zimą

Sprawdź świece przed zimą

Jesienią, gdy temperatura zbliża się do zera, świece żarowe przypominają o swoim istnieniu. Ten istotny element silników wysokoprężnych umożliwia uruchomienie motoru, gdy słupek rtęci znajduje się poniżej zera. Nim okaże się, że – mimo działającego rozrusznika – nie możemy odpalić silnika, sprawdźmy, czy świece są sprawne.

Ciężka praca
Często nie doceniamy znaczenia świec żarowych. Muszą bardzo szybko rozgrzać się do ok. 1000 stopni Celsjusza i wytrzymywać niezwykle trudne warunki panujące w komorze spalania. Jeśli niesprawna jest tylko jedna lub dwie świece, silnik uruchomi się, choć dopiero po chwili będzie pracował równo.

Jeżeli jednak nie działa większa ilość świec, odpalenie auta może być niemożliwe. Warto wiedzieć, że nie zawsze winne problemom z odpaleniem są świece: niekiedy silnik nie uruchamia się np. przez układ zasilania świec, choćby przez bezpiecznik.

Najłatwiej w serwisie
W przeciwieństwie do wielu innych elementów pojazdu, świece żarowe można wymieniać dopiero wtedy, gdy się zużyją. Jak więc poznać, że należałoby zainwestować w nowe?

W starych konstrukcjach, prostych „jak budowa cepa”, można po prostu wykręcić świecę i na chwilę podłączyć ją do akumulatora – jest sprawna, jeśli się nagrzewa. Większość diesli jeżdżących po polskich drogach jest już jednak nowoczesna i w ich przypadku kontrolę przeprowadza się w serwisie za pomocą czujnika indukcyjnego. Zaletą tej metody jest to, że nawet nie trzeba wykręcać świecy, by ją sprawdzić. Rozbudowana elektronika w nowych samochodach często sama rozpoznaje niesprawność świec. Najprostszym rozwiązaniem jest więc poproszenie mechanika o sprawdzenie świec podczas wizyty w warsztacie przed sezonem zimowym.

Którą wybrać?
Jeśli będziemy musieli kupić nowe świece, powinniśmy pamiętać, by skonsultować się ze sprzedawcą lub mechanikiem – mimo że wszystkie świece żarowe mają podobną zasadę działania, różnią się choćby funkcjami, które nie są „obsługiwane” przez niektóre pojazdy.

Ekonomia i ekologia
Nowoczesne jednostki napędowe wykorzystują świece także podczas jazdy, by dogrzać silnik – poprawia to w nich ekonomikę i ekologię spalania oleju napędowego. W tych konstrukcjach istotne jest dbanie o sprawność świec, by zachować fabryczne parametry silnika.

źródło: http://www.carfocus.pl

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%