› poradnik
09:46 / 29.12.2021

Sprzedaż w internecie – co musisz wiedzieć?

Sprzedaż w internecie – co musisz wiedzieć?

Według danych Gemius w 2020 roku ponad 70 proc. internautów kupiło produkt lub usługę online. Zamawianie w sieci nie jest już tylko domeną młodych – coraz bardziej są do tego przekonani również seniorzy. Jeśli prowadzisz biznes, to warto, abyś wykorzystał potencjał, który drzemie w tym kanale i rozpoczął sprzedaż w internecie. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Sprzedaż w sieci – istotne informacje
 

Od początku 2021 roku do końca lipca w Polsce przybyło ponad 5 tys. sklepów internetowych. Według wywiadowni Dun & Bradstreet w sumie na ten moment istniało ich 50 tys. To oznacza wzrost o 12 proc. w stosunku do grudnia 2020 roku. Już rok temu wynik pod względem przyrostu liczby sklepów był rekordowy, a w tym zanosi się na jeszcze większy wzrost. 

Oczywiście w sieci dostępne są nie tylko sklepy, ale również, przykładowo, strony firmowe, na których klienci zamawiają m.in. usługi. Chcesz rozpocząć przygodę ze sprzedażą w sieci? Poszerz swoją wiedzę w tym zakresie.

Niski próg wejścia do sieci
 

Rozpoczęcie handlu w internecie nie musi wymagać bardzo dużego wkładu finansowego. Jeśli tylko chcesz zaprezentować swoją ofertę, to wystarczy, że założysz stronę wizytówkę, przygotujesz odpowiednie treści, zoptymalizujesz witrynę (możesz też takie zadanie powierzyć fachowcom).

W przypadku sklepu internetowego wydatek może być dużo wyższy, ale też wszystko zależy od skali działalności. Nie musisz inwestować w witrynę, która zostanie dla Ciebie przygotowana od zera. Możesz postawić na otwarte oprogramowanie - open source - które jest udostępniane bezpłatnie, jak np. WordPress. Pozostaje kwestia zlecenia wykonania sklepu zgodnie z oczekiwaniami. 

Ewentualnie możesz zdecydować się na model SaaS, gdzie w zamian za płacony abonament uzyskasz zainstalowany sklep, który wymagać będzie jedynie personalizacji. Przykładami CMSów typu SaaS są przykładowo Shoper, Sky-Shop czy Shopify.

Pozytywne prognozy
 

Według danych PwC obecnie około 150 tys. polskich przedsiębiorców prowadzi sprzedaż produktów i usług przez internet (przy czym w Polsce liczba sklepów WWW pozostaje w dalszym ciągu niewielka w stosunku do wyników w krajach zachodniej Europy). Wartość rynku e-commerce wyniosła w Polsce w 2020 roku 100 mld zł, czyli zdecydowanie powyżej przewidywań analityków. 

Do 2026 roku rynek ten ma być wart 160 mld zł. To oznacza, że będziemy wydawać w sieci jeszcze więcej, a odsetek udziału internetu w całości sprzedaży detalicznej będzie coraz wyższy.

W sieci możesz sprzedawać niemal wszystko
 

Wydawać by się mogło, że w internecie możemy zamawiać książki, płyty, ewentualnie obuwie czy odzież - a co z innymi produktami? Online można znaleźć dosłownie każdą usługę czy produkt. 

W wielu sytuacjach pierwszym, co robimy, kiedy czegoś potrzebujemy, jest sprawdzenie oferty online. Aby jednak klient mógł dotrzeć na Twoją stronę, najpierw warto zainwestować w działania marketingowe.

Reklama w sieci umożliwia łatwy monitoring wyników
 

Witryna startując w sieci, jest anonimowa. Jak przyciągnąć na nią potencjalnych klientów? Metody, które sprawdzają się w większości biznesów to pozycjonowanie w Google, kampanie w ramach Google Ads, działania w mediach społecznościowych, kampanie e-mail i nie tylko. Warto przeanalizować, którymi kanałami jesteś wstanie dotrzeć do potencjalnego klienta. 

Zaletą działań w sieci jest możliwość bardzo dokładnego monitorowania efektów kampanii – wiesz, ile osób kliknęło reklamę, zadzwoniło, wysłało zapytanie. Dzięki zastosowaniu narzędzi analitycznych jesteś w stanie wygodnie obserwować wyniki i to jest ogromny atut promocji firmy realizowanej kanałami online.

Sprzedaż w sieci – dołącz do rynku e-commerce
 

Nie prezentujesz oferty w internecie? Nie uruchomiłeś sklepu WWW? To dobry moment, aby rozpocząć handel w sieci. Zacznij od budowy swojej widoczności w internecie! Już na etapie planów warto, abyś skonsultował się ze specjalistami, dzięki którym podejmiesz właściwe decyzje dotyczące sklepu czy witryny, jak i odpowiednio zaplanujesz budżet na działania marketingowe. 

Pomóc Ci w tym może krakowska agencja SEO/SEM Delante, która działa z powodzeniem na rynkach wielu krajów. Zadbaj o witrynę, która będzie spełniać wymagania wyszukiwarki Google, pozyskiwać cenny ruch organiczny, a także skutecznie sprzedawać. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%